Hamileliğin 36. haftası
Sponsorlu bağlantı
ANNEDE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebek legen kemiği boşluğuna yani doğum kanalı girmeye başlar. Kasıklarınızda basınç ve ağrı artar. Oluşan baskıdan dolayı sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma şikayetleri görülebilir. Sindirim ve solunu şikayetlerininz azalır ve mide yanması sorunu biter. Bebeğin sert tekmeleri acı verebilir. Bebeğin hareketlerini dışardan rahatlıkla izleyebilirsiniz. Yalancı doğum sancıları görülebilir. Bu haftadan itibaren anneye fiziksel olarak rahatsızlık vereceğinden ve bebeğe enfeksiyon bulaştırma ihtimalinden dolayı anneye cinsel ilişki yasaklanır.

ANGAJMAN NEDİR?

Özellikler ilk hamileliği olan kadınlarda legen kemiklerinin gevşemesi ile bebeğin kafasının doğum kanalına girmesi olayına Angajman denir. Bebek doğum kanalına girmesiyle anne adayı karınlarının üst kısımlarında bir rahatlama hisseder.

KORDON DOLANMASI NEDİR?

Hamileliklerin %25'in de bebeğin boynuna kordon dolanması durumuyla karşılaşılır. Kordon dolanması doğum sırasında ciddi bir soruna neden olmaz. Ancak ikiden fazla kordon dolanmış ve kordon boyu kısaysa doğum sırasında gerilerek bebeğin nefes almasında sorun yaşanabilir. Ultrasonla kontrol sırasında bebeğin kalp atışlarında sorun yaşanıyorsa doğum sezeryan ile gerçekleşmelidir.

BEBEKTE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğin boyu 50 cm kilosu 2700 gr'dır. Bebeğin kilo artışı azalır. Lonugo adı verilen tüyler azalır. Bebeğin vücudunu kaplayan verniks kezaoza adı verilen beyaz tabaka ortadan kaybolmaya başlar. Bebeğin ilk bağırsak hareketleri (mekonyum) oluşur. Damakları setleşir. Cildi pürüzsüzleşir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1030 defa okundu.

Benzer kadın haberleri