Hamileliğin 35. haftası
Sponsorlu bağlantı
ANNEDE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu haftadan itibaren doğumun ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığından doğuma hazırlık yapmalısınız. Bebek bakımı için ailenizden ve doktorunuzdan destek alabilir ve bebek bakımı ile ilgili kitaplar okuyabilirsiniz. Bebeğin rahimde ki yeri daraldığından hareketleri azalır. Fakat anne adayı bebeğin hareketini takip etmelidir. Uzun süre hareket hissedilmediğinde mutlaka doktora gidilmelidir. 35. haftadan sonra her hafta doktora kontrole gidilmelidir. Her kontrolde anne adayının kasılmalarını ve bebeğin kalp atışlarını ölçen NST (non stres test) uygulanır. Bebeğin uyanık olduğu anda yapılan bu test 20 dakika sürmektedir. Bu test ile ayrıca amnion sıvı miktarı da ölçülür. Kontrollerde kadın doğum doktorları doğum suyunun gelmesi, sancıların artması ve bebek hareketinin azalması halinde mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini uyarırlar.

ÇATI DARLIĞI NEDİR?

Doğum başladığında baş aşağı duran bebek doğum kanalında ilerler. Doğum kanalı pelvis (çatı) kemikleri gibi sert, kaslar ve bağlar gibi yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Esneme özelliğine sahip olan yumuşak dokular doğuma engel olmazken sert kemik ve eklemler esnemediğinden doğuma izin vermeyecek kadar dar olabilir. Bebeğin kilosunun yaklaşık olarak bilinebileceği bu haftalarda çatı darlığı kontrolü yapılmaktadır. Çatısı dar olan kişiler normal doğum yapamazlar.

BEBEKTE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğin fiziksel özelliklerinin tamamen geliştiği bu haftada bebeğinizin kilosu 2400 gr boyu ise 49 cm'e ulaşmıştır. Bebeğin kilo artışı ve yağ dokusunda ki artış devam eder. Bebek doğum kanalına inmeye başlar. Bebeğin başını elinizle hissedebilirsiniz. Böbrekleri ve sinir sistemi olgunlaşır. İç organları gelişmiş olduğu için bu haftada doğan bebekler solunum sıkıntısı çekmezler.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 996 defa okundu.

Benzer kadın haberleri