Hamileliğin 34. haftası
Sponsorlu bağlantı
34.hafta itibariyle artık erken doğum ihtimaline karşı doğum çantanızı hazır tutmanız gereklidir. 34-37. hafta arasında doğan bebekleri akciğerleri tamamen gelişmiş olduğundan doğduklarında kısa süre yeni doğan ünitesinde kaldıktan sonra 9 aylık bebekler kadar sağlıklı olurlar. Bacak kramları görülebilir. Gece sık idrara çıkma ve uyku bozukluğu yaşayabilirsiniz. Vücudunuz ağırlaştığı için kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Uzun süre sabit oturma ve yatma halinde el ve ayaklarınızda uyuşma olabilir. Ayrıca aniden ayağa kaltığınızda tansiyonunuz düşebilir. Ruhsal olarak kendinizi duygusal ve gergin hissedebilirsiniz. Kasık ağrısı, bel ağrısı, mide yanması, harekette zorlanma görülür. Gebeliğe bağlı saç dökülmeleri görülebilir.

Çoklu Gebelik ve Çoklu Gebeliğin Riskleri

Rahim içindeki bebek sayısı ile gebelik riski doğru oranda artar. Günümüzde tüp bebek uygulayanların sayısı arttıkça çoğul gebelik de artmıştır. İkiz ya da üçüz bekleyen anne adaylarında gebeliklerinin ilk 3 ayında bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk ve kansızlık daha şiddetli görülür. Ayrıca düşük riski daha fazla bulunmaktadır. Hamilelik süresi tekli gebelikte 40 hafta iken ikiz gebelikte 37 hafta ve üçüz gebelikte ise 33 hafta olmaktadır. Çoklu gebelikte annenin besin ihtiyacı artar. Bebeğin eşinin rahim ağzını kapaması (plasenta previa) ve sezeryan ihtimali daha yüksektir. Çoklu gebeliklerde gebelik zehirlenmesi ve gebeliğe bağlı şeker hastalıĞI görülme riski daha fazladır. Ayrıca doğum sonrasında kanama görülme riski daha fazladır.

34 Haftalık Bebeğin Gelişimi

Yeni doğan bir bebek kadar anne karnında hareket etmeye başlayan bebek doğuma hazırlandığı için başı aşağı doğru döner. Bağışıklık sistemi güçlenmiştir. Uykusu düzene girer. Bebeğin böbrek üstü bezleri emzirmeyi sağlamak için hormon salgılamaya başlar. Bebeğin cildi pürüzsüzleşir. Amnion svısı 3 saatte bir kendini yeniler. Bebeğin boyu 48 cm kilosu 2200 gr. ulaşmıştır.

Fleksiyon Postürü

Bebeklerin doğum öncesinde hazır bulundukları duruşa fleksiyon postürü denir. Bebeklerin boynu öne doğru bükülmüş, bacaklar bağdaş kurar gibi bükülmüş, dizler karna çekilmiştir. Kollar dirseklerden bükülmüştür. Bebek sırtını annenin sol tarafında yaslar ve baş aşağıdadır. Erkek bebeklerin testisleri ise (skrotum) testis torbasının içine girmiştir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2700 defa okundu.

Benzer kadın haberleri