Hamileliğin 33. haftası
Sponsorlu bağlantı
Hamileliğinizin 8. ayına girmiş bulunuyorsunuz. Bu günlerde yalancı doğum sancıları oluşabilir. Büyüyen bebeğin rahim içindeki hareketleri sizi rahatsız edebilir. Büyüyen karnınız nedeniyle oturmak, kalmak, yatmak ve yürümek zorlaşacaktır. El ve ayak parmaklarınız uyuşabilir ve şişmeler olabilir. Uyku şikayetleriniz azalır. Gebelik zehirlenmesi (preeklempsi) riski devam etmektedir. Gebelik zehirlenmesinin başlıca belirtileri yüksek tansiyon, bulantı, kusma, karın ağrısı, idrarda protein kaybı ve vücutta şişliklerin oluşmasıdır. Bu durumlarda aile hekiminizden destek alın. Bu dönemde doktorunuz engellemediği sürece cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Plasenta previa nedir?

Plasenta, bebeğin besin ve oksijen ihtiyacının karşılanması için anne ile bebek arasındaki madde alışverişini sağlayan organdır. Plasenta doğum yoluna (doğum kanalına) rastgele yerleşir. Plasenta previa, rahimdeki bebek (fetus) ile anne arasındaki ilişkiyi sağlayan doğum kanalının kapanması veya kapanma ihtimali olması (kanaldaki kasılma, kanalın birleşme/kapanma hali) durumudur. Plasenta previa; hamileliğin son dönemlerinde kanamaya neden olabilen, hem anne hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilen riskli bir gebelik durumdur.

Plasenta previa risk faktörleri:
 • 35 yaş ve üzerindeki doğumlar
 • Gebeliğin çoğul gebelik (ikiz, üçüz...) olması
 • Myomektomi ameliyatı (kanserli olmayan rahim içi tümörlerinin alınması) geçirmiş olmak
 • Sezeryan doğum yapmış olmak
 • Çok sayıda doğum yapmak
 • Düşük doğum yapmış olmak
 • Kürtaj yaptırmak
 • Rahim ameliyatı geçirmiş olmak
 • Daha önce plasenta previa vakası yaşamış olmak
 • Gebelik döneminde bilinçsizce yaşanan cinsel ilişkiler

Plasenta previa belirtileri ise;
 • Gebeliğin ortalarında (15. hafta sonrasında) oluşan açık kırmızı renkte vajinal kanamalar
 • Rahimde hissedilen ağrılı kasılmalar
 • Doğumdan haftalar önce doğum sancısına benzer ağrıların hissedilmesi
​durumları plesanta previa bulgularıdır. Bu durumlarda hekim müdahalesi gereklidir. Plasenta previa durumuna bağlı olarak bebeğin gelişimini de etkilemeyecek tedavi ve doğum yöntemi seçilir. Genellikle plasenta previa durumlarda sezeryan doğum yapılır.

Hangi durumlarda sezeryan doğum yapılır?

Bebek akciğer gelişimini henüz tamamlayamadığı bu haftalarda hekimler bebeği anne karnında biraz daha tutmak ister. Rahimde kanama oluşması ve kanamanın durmadığı durumlarda ya da kanama dursa dahi bebeğin doğum kanalına geçişinin bebeğin eşi tarafından (plasenta previa) engellendiği durumlarda sezeryan yapılması gerekli olabilir.

Amnios sıvısının az olmasının zararları

Anne karnında (rahim içi) bebeğin içinde bulunduğu amnios suyunun yapılan ölçümler sonucunda 2 litreden az olması durumudur. Bebekte böbrek ve idrar yolları anomonisi, bebeğin günlerin geçmesi, bebekte gelişme geriliği ve bebeğin suyunun gelmesi amnios sıvısının (suyunun) azalmasına neden olur. Amnios sıvısının azalması bebeğin akciğer gelişimini yavaşlatır. Rahim içinde bebeğe kalan alan az olduğundan bebeğin kordonu sıkışabilir. Bebeğin kalp atışlarında bozukluk olur.

33. haftalık bebek

Bebek hızla kilo aldığından hareket edeceği alan daralır ve hareketleri azalır. Zamanın çoğunu uyuyarak geçirir. Bebeğin kafatasındaki kemikler kaynaşmış ve sertleşmiştir. Kendi kendine nefes alabilecek kadar (dış ortamda rahatça nefes alabilecek kadar) akciğerleri gelişmiştir. Göz bebekleri büyüyüp küçülebilir. Dışarıdaki ses, ışık ve ısıya karşı oldukça duyarlıdır. Bebeğin içinde yüzdüğü amnion sıvısı bu haftadan itibaren artmaz. Bebek amnion sıvısını gıda alımı için yutar ve böbreklerden geçerek idrar ile tekrar dışarı atılır. Bebeği dış etkilerden koruyan bu sıvı oldukça önemlidir. Bu haftalarda bebeğin boyu 47 cm kilosu 1900 gr civarındadır. 

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3974 defa okundu.

Benzer kadın haberleri