Hamileliğin 32. haftası
Sponsorlu bağlantı
Genişleyen rahim ve büyüyen karnınız nedeniyle duruşunuz ve yürüyüşünüz değişmiştir. Sırt, bel ve ayak ağrılarınız artar. Doktor kontrollerini 2 hafta bir yaptırmalısınız. Aşağıda maddeler halinde verilen erken doğum şikayetleri belirtilmiştir. Eğer bu şikayetleri hissederseniz erken doğum riskine karşı uzmanınızdan yardım isteyin.
  • Rahimden koyu kıvamlı sümüksü bir yapının (nişan) gelmesi
  • 20-30 dakikada bir tekrarlayan sancılar
  • Rahim boşluğunda şiddetli basınç oluşması

Bebeğin gelişimi

Bebek rahim içinde hızla büyüyüp rahim içinde daha fazla yer kapladığından daha az hareket eder. Ancak bebeğin 24 saat içinde en az 10 defa hareket etmesi gerektiğini unutmamalısınız. Bebeğin kilosu 1700 gr boyu 46 cm'dir. Bebeğin cilt kırışıklıkları azalır ve pürüzsüzleşir. El ve ayak tırnakları tamamen gelişir. Kaş ve kirpikler son halini almaya başlar. Beyin gelişimi devam eder. Başını sağa sola hareket ettirerek uyuyup uyandığını belli ettirir. Bebeğin görme, işitme ve tat alma duyuları tamamen gelişmiştir.

Gestasyonel diyabet

Gebeliğe bağlı şeker hastalığı olup olmadığını incelemek amacıyla gebeliğin 32. haftasında gestasyonel diyabet testi yapılmaktadır.

Hamilelikte yasal doğum izni

Yasal olarak doğum izniniz hamileliğin 32. haftasından itibaren başlamıştır. Kamu veya özel sektörde çalışan kadınların doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta yasal izinleri vardır. Eğer çalışma koşuları ya da sağlık durumu müsait ise isteğe göre 5 hafta daha çalışıp doğum sonrasını 8+5=13 hafta izin yapabilirler.

Doğum izninden faydalanmak için hastahaneden doğum izin belgesi alınmalıdır. Doğum izin belgesiyle birlikte evlilik cüzdanı fotokopisi ve durumunuzu ifade eden dilekçe ile kurumunuza başvuru yapabilirsiniz. Doğum izin belgesinin bir kopyasını hak talep edebilmek için saklayın.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1964 defa okundu.

Benzer kadın haberleri