Hamileliğin 31. haftası
Sponsorlu bağlantı
Doğum yapma telaşı ve korkularını hissettiğiniz son çeyrekte, annelik duygularınız yoğunlaşabilir. Eğer ilk annelik deneyimini yaşayacaksanız, bu günlerde bebek bakım kitaplarını okuyarak temel bebek bakımı hakkında bilgi edinmek doğum sonrasında işlerinizi kolaylaştıracaktır. Anne, hamileliğin 31. haftasına kadar ortalama 8-12 kilo alır. Rahim çok fazla büyüdüğünden bel ve ayak bölgesindeki ağrılar şiddetlenir. Göğüslerinizden kolostrum adı verilen ilk süt akıntısı başladığından kıyafetlerinizin ıslanmaması için göğüs pedi kullanabilirsiniz.

Karnınızda gerilmeyle birlikte kaşıntı hissi olabilir. Bu dönemde bebek yağı ya da badem yağı ile karın bölgesine masaj yapmak hem karın bölgesindeki ağrıları azaltır hem de hamilelik döneminde oluşan çatlakları önlemeye yardımcı olur. Ayaklarda oluşan şişliklere karşı, oturma pozisonundayken ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak kan akışını hızlandırabilir ve şişliklerin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğin kemik gelişimini desteklemek için kalsiyum içeren besinleri bol miktarda tüketmelisiniz. Günde 2 bardak süt içmek ya da büyük parça peynir tüketmek bu ihtiyacı yeterince karşılayabilir.

Gebelikte erken doğum riski

Rahimde düzensiz aralıklarla ağrı ve kasılmalar olması normaldir. Ancak erken doğum riski bulunduğundan düzenli aralıklarla tekrarlanan kasılma ve sancılar, kanlı vajinal akıntı olduğunda mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Durumu hemen hekiminize bildirerek gerekli önlemleri alın. Çok fazla şikayetiniz varsa kalan haftaları doktor kontrolünde hastanede geçirin.

Bebeğin gelişimi

Bebeğin kilosu 1500 gr boyu ise yaklaşık 45 cm'dir. Bebeğiniz yağ dokusu arttığından hızla kilo almaktadır. Gözleri gelişmiştir. Karanlık ve ışığa tepki verir. Bütün sesleri ayırt edebilir yüksek sesten rahatsız olabilir. Bebeğin sinir sistemi ve akciğer gelişimi devam etmektedir. Kemik gelişimi hızla devam ettiği için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu anneden alır. Bu nedenle anne adayı bol kalsiyum almalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1771 defa okundu.

Benzer kadın haberleri