Hamileliğin 30. haftası
Sponsorlu bağlantı
Gebeliğinizin 30. haftası sıcak bir aya denk geldiyse ödemleriniz daha fazla artacaktır. Ayaklarınız şişebilir ve kasılabilir. Bu haftalarda kabızlık görülmesi normaldir. Eğer idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, yüksek ateş ve kasıklarınızda ağrı varsa idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu erken doğuma neden olabileceği için dikkate almalı ve hemen doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğiniz gün içinde siz hareket ettikçe uyur, siz uyuduğunuzda ise hareketiniz durduğunu anlar ve uyanır. Anne ile bebeğin ters zamanlarda hareket etmesinden dolayı uyku bozukluğu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu haftalarda duygusallaşabilir ve depresyona girebilirsiniz. Braxton Hicks Kontraksiyonları adı verilen düzensiz rahim kasılmaları yaşayabilir.

Bebeğin gelişimi

Artık bebek büyüdüğünden, rahim içinde bulunan amnion sıvısının miktarı da azalır. Baş ve vücut oranı yeni doğan bebek gibi normal ölçülerdedir. Bebeğin vücudunda yağ tabakası kalınlaşır. Saç, kirpik ve kaşları uzar. El ve ayaklarını daha fazla oynatır. Bebeğin vücudunu saran lonugo adı verilen ince tüyler dökülür. Gözyaşı yapımı başlamıştır. Bebeğin hıçkırması dış ortama hazırlandığını gösterir. Boyu 42 cm ve kilosu 1350 gr'dır.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken durumlar

Vajinal kanama, sürekli kusma, ishal, vajenden su gelmesi, yüksek ateş, yüksek tansiyon, sürekli geçmeyen ödem oluşması, karında sürekli sertlik hissi, bayılma, düşme ve karın bölgesine darbe alma, azalan bebek hareketi, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, vücutta sararma ve kaşıntı, karnın sağ üst bölgesinde şiddetli ağrı ve kasılma görüldüğü taktirde mutlaka hemen doktora gidilmelidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1565 defa okundu.

Benzer kadın haberleri