Hamileliğin 3. haftası
Sponsorlu bağlantı
Hamileliğin 3. haftasında bebek rahime henüz yerleşmemiştir. Ancak yumurta hücresi ile sperm hücresinin karşılaştığı bu döllenme sürecinde sperm hücrelerinden sadece bir tanesinin yumurtanın içine girmesiyle bebek rahme yerleşmeye başlar. Zigot adı verilen bu döllenme sürecinde bebeğin genetik yapısı ve cinsiyeti belirlenmiş olur.

Döllenme süresi ve aşamaları

İlişki sonrasında spermlerin rahme girme süresi 10 saattir. Bu spermlerin yumurtayı delerek içeri girmesi 24 saat sürmektedir. Sperm rahim içine ulaştığında bu süre 16'ya çıkar. Rahim içine giren spermlerden mucizevi olarak, sadece bir tanesi yumurta hücresine ulaşır ve bu işlem 20 dakika kadar sürer. Bu aşamadan sonra yumurtalık kapanır ve diğer sperm hücreleri giremez.

Anne adayının ruhsal ve bedensel hiç bir değişiklik hissetmediği bu dönemde nadirende olsa ara kanamalar görülebilir. İmplantasyon kanaması adı verilen bu kanamalar bebeğin rahme tutunurken zararlı enzimler salgılamasından dolayı meydana gelir. İlerleyen dönemlerde bebeğin beslenmesini sağlayan pleasantanın ilk hücreleri oluşarak rahme yerleşir. Bu sırada rahim iç zarı gelişerek emriyo beslenir. Hamileliğin 3. haftasında bebeğin cinsiyeti, boy ve kilosu hakkında hiçbir şey tespit edilemez.

Gebelik döneminde hangi aşılar yapılmalıdır?

Hamileliğin ilk 3 ayında hiç bir aşı uygulanmaz. Tetanoz aşısı doğumdan 6 hafta öncesinde uygulanır. Gebelikte difteri ve grip aşısı yapılabilir.

Zorunlu durumlarda ise; köpek ya da kedi ısırdığında kuduz aşısı olunmalıdır. Salgın durumunda yolculuk yapılacaksa meningokok, pnomokok aşıları yapılımalıdır. Hepatit B ve Hepatit A, Polivirüs, sarıhumma ve Hib aşıları riskli durumlarda gerekli görüldüğü zaman yapılmalıdır.

Bu aşılardan uzak durun!

Kızamık, kızamıkçık, Su çiçeği, kabakulak ve BCG aşıları gebeklikte uygulanmaz. Ayrıca, bu aşılar canlı olduğu için hamile kalmadan an az 3 ay öncesinde yaptırmış olmanız gereklidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1845 defa okundu.

Benzer kadın haberleri