Hamileliğin 29. haftası
Sponsorlu bağlantı
Gebeliğin 28. haftasına kadar anne adayı toplamda 8-10 kg civarında kilo almıştır. Ortalama 1 kg'ı bebeğe aittir ve kalan kilolar halk arasında sıkça söylenen hamilelik kilolarıdır. Şuan için bebeğin sağlığını düşünün ve aldığınız, alacağınız kiloları önemsemeyin.

Mide yanması, mide ekşimesi, hazımsızlık, hemoroid, sırt ve bel ağrıları bu haftalarda da devam eder. Zaman zaman baş dönmeleri görülebilir. Baş dönmesini en aza indirmek için yatarken yan, kalkarken ise önce oturarak kalkılmalıdır. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Tansiyonun 14/9 değerinde olmasına dikkat edilmelidir. Bu haftalarda göğüslerden ilk süt (kolostrum) gelebilir.

Bebeğin gelişimi

Bebek 42 cm boyuna ve 1 kilo 200 gr (yaklaşık) kiloya ulaşmıştır. Bu haftadan ititbaren bebeğin rahim içindeki alanı daraldığından daha yavaş hareket etmeye başlar. Kemik ve kas yapısı güçlendiğinden hareket halinde olduğunu hissedebilirsiniz. Bebeğin kafa yapısı büyür, beyni gelişir. Algıladığı ışığın geldiği yöne doğru hareket ederek tepki verebilir. Gözlerinin sağa sola oynatabilir. Bebeğin vücudu, kan hücrelerinin yapımına devam ederek kendi bağışıklık hücrelerini sağlayan antikorlar üretir. Vücut ısısı ayarlanmaya başlar.

Balık yağı tüketin

Hamilelik döneminde balık yağı tüketmek bebeğin zeka gelişimini sağlar ve bebeğin kilosunu arttırarak gebelik sürecinin uzamasını sağlar. Balık yağını vitamin olarak alabilirsiniz. Dilerseniz haftada üç defa Omega-3 yağ asidi zengin olan taze balık tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu vitamini karşılayabilirsiniz.

Bu yiyeceklerden uzak durun!

Çiğ ya da az pişmiş yumurta, pastorize edilmemiş süt ürünleri, çiğ ya da az pişmiş et, tavuk ve balık, çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma, yüksek civa içeren derin su balıkları, sakatatlar, aşırı çay ve kahve tüketilmemelidir.

Gebelikte sigara ve alkolün zararları

Sigara ve alkol yaşamın her alanında zararlı maddelerdir. Hele hele iki kişilik yaşam sürdüğünüz hamilelik sürecinde ise bu zarar daha da fazlalaşıyor. Sigara ve alkol tüketiminin hem anneye hem de bebek sağlığına zararları oldukça fazladır. Hamilelik döneminde sigara içen anne, erken doğum ve su kesesinde erken açılma riski taşır. Sigara kullanan annelerin bebekleri düşük kiloda doğmaktadır. Gebelikte alkol kullanan anne adaylarında ise fetal alkol sendromu görülebilir. Fetal alkol sendromu ile birlikte doğumsal kusurlar, yüz anomalileri, gelişme ve büyüme geriliği, zeka geriliği ve sinir sistemi gelişme bozuklukları görülebilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1971 defa okundu.

Benzer kadın haberleri