Hamileliğin 28. haftası
Sponsorlu bağlantı
Bebek ve rahim ağırlaşmaya başladığından, bu haftadan itibaren sindirim zorluğu, nefes almada zorluk, bel ağrısı, basur, varis, ciltte çatlaklar, ödem, hazımsızlık ve mide yanması gibi şikayetler daha sık görülecektir. Rahmin büyüyerek mideye baskı yapmasından dolayı reflü şikayetleri görülebilir. Anne adayları tansiyonlarını sık sık ölçtürmelidir. Tansiyonun yüksek çıkması ve vücutta kalıcı ödem oluşması (preeklampsi) gebelik zehirlenmesine yol açabilir.

Kan uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı (immunoglobulin) annenin RH negatif (-) babanın ise RH pozitif (+) olması dururmunda gerçekleşir. Annenin kan grubu pozitif ise babanın kan grubu ne olursa olsun kan uyuşmazlığı olmaz.

Kan uyuşmazlığında ne yapılmalıdır?

Hamileliğin 28. haftasında (bir kaç hafta önce veya sonra da olabilir) kadın doğum doktoru tarafından yapılacak olan test (indirekt coombs testi) negatif çıkması durumunda vücudunuzda bebeğin kanını etkleyecek antikorların oluşmasını önlemek için immunoglobulin aşısı yapılacaktır. Eğer bebeğinizin kan grubu pozitifse doğumdan sonra 72 saat içerisinde tekrar bu aşı uygulanmalıdır. Böylece doğum sırasında anne ile bebeğin kanının karışmasıyla annede oluşan antikorlar önlenmiş olacaktır. Annenin düşük yapması, kürtaj olması ya da dış gebelik durumunda anneye amniyosentez, kordosentez uygulandığı taktirde 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması gereklidir, hatta şarttır.

Bebeğin gelişimi

Bebeğin beyninde rüya görmeyi tetikleyen uyku dalgaları tespit edilebilir. Beyin yapısındaki girinti ve kıvrımlar gelişmeye başlar. Normal bir insanda olması gereken sinir hücrelerinin oluşumu başlar. Artık bebeğın hisleri ve duyu algısı daha fazla gelişmektedir. Göz kapakları açılır ve gözlerini kırpabilir. Cilt altında yağ birikimi devam eder ve amnion sıvısı içinde bulunduğundan cildi kırışık haldedir. Saçları uzar, kaş ve kirpikleri belirginleşir. 28 haftalık bebek 40cm boyunda ve ortalama 1 kilo 100 gram ağırlığındadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1513 defa okundu.

Benzer kadın haberleri