Hamileliğin 25. haftası
Sponsorlu bağlantı
Büyüyen rahim, sinirlere baskı yapmasıyla birlikte bel ve kasık ağrılarında artışlar olacaktır. El ve ayak parmaklarında kasılmalar, kramplar ve ani sinirsel ağrılar hissedebilirsiniz. Bu haftalarda sık sık vajinadan akıntı gelebilir. Vajinal akıntı renkli, kokulu ve kaşıntı ile birlikte geliyorsa idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir, mutlaka uzmandan yardım alın.

Hamileliğin 25. haftasında kan tahlili yaptırarak demir eksikliği olup olmadığı tespit edilmelidir. Hamileliğin bu dönemleri, erken doğum riski taşır. Anne adayı karnında düzenli olarak toplanma, sertleşme ve kramplar mevcutsa erken doğuma karşı önlemler alınmalıdır. Gebeliğin 20. ile 30. haftaları arasında sonra tetanoz (kazıklı humma) aşısı yaptırılmalıdır.

Bebeğin gelişimi

25 haftalık bebeğin boyu 22 cm kilosu 750 gr civarındadır. Bebeğin akcigerleri geliştiğinden artık solunum egzersizlerini yapmaya başlar. Bebek, anne karnındaki amnion sıvısının içinde nefes alıp verebilir. Cilt altındaki yağ dokuları oluşur ve cildi artık normal halini almaya başlar. Tat alma duyusu gelişmiştir. Bebek, rahim içinde ters dönebilir, tekme atabilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1953 defa okundu.

Benzer kadın haberleri