Hamileliğin 24. haftası
Sponsorlu bağlantı
Anne adayı bu haftaya kadar yaklaşık 6 kğ almıştır. Bu haftadan sonra ise ayda 2 kilo almaya başlayacaktır. Göbek deliğiniz dışarı doğru çıkar. Vajinal akıntılar artar. Diş ve diş eti kanamaları görülebilir. Rahim diyaframa baskı yaptığı için reflü şikayetleriniz artabilir. Ayrıca dehidratasyon denilen su kaybı bu haftalarda erken doğuma neden olabilir. Hamileliğin 24. haftasında erken doğum gerçekleşmesi halinde, bebeğin hayata tutunma şansı %50 ile %70 civarındadır. Erken doğum, bebeğin fiziksel fonksiyonlarının yetersiz gelişimi riskine karşı bol su içilmesi önemlidir.

Glukoz (şeker) tarama testi

Hamileliğin 24-28. haftaları arasında yapılan şekerli su testi ile gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) olup olmadığı incelenir

Hamilelikte epilasyon

Hamilelikte hormon düzeyinin artması sonucu istenmeyen tüyler hızla çoğalır. Gebelik sonrasın azalacak olan bu tüylere karşı hamile iken epilasyon yapılması doğru değildir. Hamilelikte iğne epilasyonu, lazer epilasyon yaptımak ve tüy dökücü krem kullanmanın bebek üzerinde zararlı bir etkisinin olup olmadığı belli olmadığından, hamilelik döneminde lazer ve iğne epilasyonu uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Bu yöntemlerin yerine ağda ve jilet kullanmak daha sağlıklıdır.

Bebeğin gelişimi

Bu haftada bebeğin kilosu 650 gr. ve boyu 22 cm'e ulaşır. Bebeğin bağışıklık sistemini sağlayan akyuvarlar oluşur. Bebeğin iç kulağı gelişimini tamamladığından dışardaki her türlü sesi ayırt edebilir. Akcigerleri gelişimini tamamladığından dış ortamda yaşama şansı da gittikçe artacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1612 defa okundu.

Benzer kadın haberleri