Hamileliğin 23. haftası
Sponsorlu bağlantı
Bebeğinizin hareketlerini çok daha güçlü hissetmeye başladığınız bu haftada bebeğinin hareketlerini karnınızın dışından da görebilmeniz mümkün. Karnınızda kasılmaların sıkça yaşandığı 23. haftada yalancı (sahte) doğum ağrıları yaşayabilirsiniz. Rahmin büyümesi diyaframa baskı yaptığından nefes darlığı yaşayabilir, günlük işlerinizde daha çabuk yorulabilirsiniz. Vücudunuzda denge problemleri yaşayabilir, bel, sırt ve ayak ağrıları çekebilirsiniz. Ayaklarınızda şiddetli varisler görülebilir. Magnezyum ve kalsiyum içeren besinler tüketerek bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Ayrıca mide yanması şikayetlerine karşı yağlı yiyecekler yerine daha hafif yiyecekler tüketmeyi tercih etmelisiniz. Ödem oluşumuna karşı tuzu azaltın.

Bebeğin gelişimi

Bebeğin yaşama tutunmasnı sağlayan akciğerleri oksijenle dolmasını sağlayan sürfaktan adındaki maddeyi üretmeye başlar. Orta kulağı geliştiği için dışardaki seslere karşı oldukça hassastır. Pankreası insülini düzenli olarak salgılamaya başlar. Göze rengini veren göz pigmenti oluşmaya başlar. Ancak bebeğinizin göz rengi henüz belli değildir.

Renkli doppler ultrason nedir?

Renkli doppler ultrasonografi (renkli ultrason) kadın ve erkeklerde çeşitli hastalıkların takibi ve teşhisi için uygulanan bir yöntemdir. Ultrason cihazının yaydığı ses sinyalleri (dalgaları) damar içindeki kan hücrelerine çarpıp geri döndürdüğü frekanslar ile elde edilen çıkarımlar mavi ve kırmızı renklere dönüştürülerek uzman tarafından incelenir.

Bebeklerde göbek kordonunda yer alan (umblikal) damarlara, rahim ve kalp damarlarına uygulanır. Bebeğin ideal boy, kilo ve zeka değerleri (gelişim geriliği, iugr), kan akışındaki problemler, damar bozukluğu, kalp ritim bozuklukları tespit edilebilir. Bebeğin kalbinde yapısal bir bozukluk olup olmadığını inceleyen renkli doppler ultrasonu hamileliğin 23.haftasında yaptırmak doğrudur. Renkli droppler ustrason bebeğe zarar vermez.

Gebelikte (hamilelikte) toksoplazma

Toksoplazma; toksoplazma gondii parazitinin yol açtığı enfeksiyondur. Toksoplazma, bebek sağlığını olumsuz etkileyen zararlı parazitlerdendir. İyi yıkanmadan yenen çiğ sebze ve meyveler, tam pişirilmemiş çiğ et ürünleri toksoplazmaya neden olabileceği için hamilelik sürecinde toksoplazma testi yaptırmanız hem sizin, hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Evde evcil hayvan beslemek, hayvanların dışkısına temas etmek, çiğ ete dokunmak hamilelerde toksoplazmaya neden olabilir. İmkan varsa, evcil hayvanlar sağlıklı hamilelik süreci için evden uzaklaştırılmalı veya aşıları eksiksiz yaptırılmalı, aşıları tam olsa dahi yakın temas kurulmamalı.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1471 defa okundu.

Benzer kadın haberleri