Hamileliğin 22. haftası
Sponsorlu bağlantı
Anne adayının karnının büyüyerek ağırlığının artması toplardamara baskı oluşturur. Sabahları bacak ve ayaklarda şişlikler görülebilir. Uzun süre ayakta durmak ayak ağrılarını arttırır. Gün içinde kısa süreli yürüyüşler yaparak ayaklarınızdaki şişliklerden ve ağrıladan kurtulabilirsiniz. Gebelik boyunca ayaklarınız 1 numara daha büyüyecektir. Topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Rahimin her geçen gün büyümesiyle kasılmalar ve kramplar artabilir. Ayrıca yüzünüzde, kol, bacak ve gövdenizde tüylenme şikayetleriniz olabilir. Bu dönemde bağırsak hareketlerinin azalması nedeniyle görülen kabızlık hemoroid (basur) oluşumuna yol açabilir. Uzman hekimden yardım alarak bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Bebeğin gelişimi

Tam bir insan görünümüne kavuşan bebeğin kilosu yaklaşık 500 gr boyu 20 cm civarındadır. Karnınıza dokunduğunuzu hissedecek kadar sinir uçları gelişmiştir. Dışardaki ince sesleri daha iyi duyabilen bebeğinize müzik dinletebilir, onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Bu haftada bebeğinizin uyku saatleri düzene girer. Kaş ve kirpikleri belirginleşir. Eritrosit adı verilen kırmızı kan hücreleri oluşarak hızla artar. Safra kesesi, pankreas, karaciğerin çalışması düzene girer.

Hamilelikte düşmek bebeğe zarar verirmi?

Annenin leğen kemiği, cilt altı yağ dokusu, amnion sıvısı, karın kasları ve rahim bebeği dış etkilere karşı korumaktadır. Ancak düşme veya karna şiddetli darbe alma durumunda en tehlikeli süre ilk 24 saattir. Anne karnına çok daha şiddetli bir darbe aldığında bebeğin rahim duvarından ayrılarak beslenememesi sonucunda bebek hayatını kaybedebilir. Bu vakalar yaşandığında mutlaka uzmandan yardım alınmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 7760 defa okundu.

Benzer kadın haberleri