Hamileliğin 21. haftası
Sponsorlu bağlantı
Fazla miktarda salgılanan Progesteron hormonunun etkisiyle, idrar yollarında idrar akım hızını yavaşlattığından gebelikte idrar yolu (mesane) enfeksiyonu (İYE) oluşabilir. İdrar yolu enfeksiyonu erken doğuma neden olabileceğinden bu problemin tedavi edilmesi zorunludur. İdrar yollarındaki enfeksiyon, ani idrar üretimi ve mesanenin sıkışması, idrar kaçırma ve idrar yollarında yanma problemlerinden dolayı anne adayına rahatsızlık verir. İdrar yolu enfeksiyonunun teşhisi için hamilelik döneminde ara ara idrar testi yaptırılmalıdır. Tahlil sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi isteyin ve hamilelik sürecinizin için ideal tahlil sonuçlarını mutlaka uzmandan öğrenin.

Rahim göbek deliğinin 1-2 cm üzerine çıkmıştır. Rahimin büyümesi kasık ağrılarını arttırır. Kanın toplardamara basıncı arttığından bacaklarda şişme (ödem) oluşur ve alınan kilolardan dolayı ayaktayken bacaklara uygulanan baskı nedeniyle varisler görülebilir. Hamileliğin bu döneminde vücut aşırı yağ ürettiğinden sivilce ve akneler görülebilir. Bebeğin kalp gelişimi devam ettiğinden karnınızda güçlü kasılmalar hissedebilirsiniz. Hızla büyüyen karın ve göğüslerde kaşıntı hissedilebilir. Avuç içi ve ayak tabanında kaşıntıyla birlikte kızarıklık görülebilir.

Bebeğin gelişimi

Bebeğin boyu 20 cm ve kilosu 390 gr civarındadır. Bu haftadan itibaren büyüme hızı yavaşlar ve kilo alımı hızlanır. Kız bebeklerin vajina oluşumu başlar. Bebeğin diş kökleri gelişir ve vücudundaki yumuşak kıkırdakların kalsiyum depolaması ile kıkırdaklar kemik dönüşümüne başlar. Bu dönüşümü desteklemek için hamileliğin ilk yarısından sonra anne adayları kalsiyum içeren besinleri bolca tüketmelidir. Kan hücrelerini yapan kemik iliği 21. haftada oluşmaya başlar. Dışarıdan gelen sesi ve güçlü ışığı hisseder. Anne uyuduğunda daha fazla hareket eden bebek anne hareket halindeyken uyur ve hareket etmez.

Kordosentez neden yapılır?

Bebekle ilgili daha detaylı araştırma yapılabilmesi için Kordosentez testi yapılır. Bu testle kromozom analizi, kan uyuşmazlığı, enfeksiyon taraması ve anemi düzeyinin belirlenir. Genellikle kodosentez uygulaması hamileliğin ikinci yarısında uygulanır. Bu yöntemden önce ultrason ile bebeğin göbek kordonunun bulunduğu yer tespit edilir ve iğne ile cilt altından göbek kordonunun olduğu yere ulaşılırak 2 ml fetal kan alınır ve incelenir. Bu inceleme işlemine Tıp biliminde kordosentez adı verilir. Kordosentez testinin anne ve bebek sağlığı için zararlı değildir ve bebeğin ileri dönemlerdeki sağlığı için uygulanması gereken bir operasyondur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2005 defa okundu.

Benzer kadın haberleri