Hamileliğin 20. haftası
Sponsorlu bağlantı
Hamileliğin ilk yarısını tamamladığınız 20. haftadan itibaren rahim, her hafta göbek deliğinden 1 cm daha yukarı çıkmaya başlar. Anne hamileliğin 20. haftasına kadar aldığı toplam kilo ortalama 6kg civarındadır. Doğuma kadar her hafta 300-450 gr. arasında kilo alımı devam eder. Kiloları dert etmeyin ve bebeğinizin sağlığını düşünün. Bebeğin zihinsel gelişimini sağlaması açısından hamilelikte haftada 3 defa balık ve ceviz tüketilmesi gereklidir.

20. haftadan itibaren karın bölgesinde belirginleşen şişlik artık hamilelik kıyafetlerini zorunla hale getirir. Bu haftada sırt ve bel ağrıları şiddetlenir. Bel ağrılarınız için otururken belinize yastık koyun. Uyku halindeyken vücudun farklı noktalarındaki kramplar sizi rahatsız edebilir. Ayak kramlarının rahatlaması için ayaklarınızı esneterek gerdirin. Bu hareket rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kilo artışından dolayı terleme ve sıcak basması hissedilir. Hazımsızlık ve mide ekşimesi görülür. Anne adayı yüksek tansiyon hastası ise ve belli aralıklarla kanama oluyorsa, gebelikte gelişme geriliği, düşük yapma ve erken doğum riski varsa, ikiz, üçüz bebek bekleniyorsa doğumun daha rahat geçmesi açısından hamilelik döneminde mutlaka bol bol egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz vücudun esnemesine ve karın bölgesinin daha rahat büyümesine neden olur.

Bebeğin gelişimi

Bu haftalarda bebeğin boyu ortalama 25 cm ve kilosu 320 gr civarındadır. Duyu organlarının gelişimini tamamladığından bu haftalarda dışardan gelen sesleri duyar ve tepki verir. Klasik müziğin bebekleri sakinleştirdiği söylenir, bu dönemlerde bebeğinizi rahatlatacak müzikler dinletebilirsiniz. Çok sık uyur ve uyanık olduğu zamanlarda eskiye nazaran daha fazla hareketlidir. Yutkunma hareketini sıklıkla yapar ve bazen anne bebeğin yutkunduğunu hissedebilir. Karın kasları güçlenir. Kalp, karaciğer, mide ve safra kesesi tüm işlevini yapmaktadır.

Ek bilgi olarak, hamileliğin son evrelerine doğru kız bebeklerin yumurtalıklarında 6 milyon yumurta hücresi bulunur ve erkek bebeklerin testisleri karın boşluğundan aşağı doğru inmeye başlar.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1660 defa okundu.

Benzer kadın haberleri