Hamileliğin 2. haftası
Sponsorlu bağlantı
Gebeliğin 2. haftasında döllenme ve emriyo henüz oluşmadığından hamile olduğunuzu farkedemezsiniz. Ancak bu süreçte siz farkında olmasanızda vücudunuzda ki hormonlar gebelik için uygun ortamı hazırlamaktadır. Bu nedenle gebelik 4. haftadan itibaren takip edilir. Her adet döneminde yumurtalıklardan bir tane yumurta atılır. Çoğul gebeliklerde ise 2 ya da 3 tane yumurta atılır. Böylece gebelik için rahim iç duvarı yenilenerek uygun ortam hazırlanır.

Gebelik için en uygun dönem

Yumurtlama döneminin başlangıcına denk gelen bu haftada ilişkiye girmek hamile kalma riskini arttırır. Kendiniz için uygun yumurtlama dönemini hesaplamak için adet gördüğünüz gün sayısından 14 çıkarmalısınız. Yani 28 günde bir adet gören kadının yumurtlama (28-14) 14 gündür. Bu da adet gördüğünüz ilk günden itibaren sayarak 14 gün sonrasına denk gelir. 28 günde bir adet gören kadın için hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu günler adet sonrası 12. ve16. günleri arasındadır. Yumurtlama yani ovulasyonun gerçekleştiği bu dönemde karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, göğüslerde hassasiyet, vajinal akıntıların artması ve vücut sıvısında artış görülmektedir.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belirlenir?

Döllenmenin meydana gelmesi için yumurtanın çatlayarak spermle birleşmesi gerekir. Yumurta sadece bir tane spermi içine alır. Eğer X kromozomlu sperm yumurta içine döllenirse kız, Y kromozomlu spermi döllerse erkek olacağından bebeğin cinsiyeti daha döllenme aşamasında belli olur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1412 defa okundu.

Benzer kadın haberleri