Hamileliğin 19. haftası
Sponsorlu bağlantı
Kilo alımının devam ettiği 19. haftada karnınızın büyümesinden dolayı göbek çukuru düzleşir. Karnın öne doğru büyümesinden dolayı bel ağrıları şiddetlenebilir. Büyüyen rahim mideye baskı yaptığından reflü oluşabilir. Bu dönemde az ve sık yemek yenilmeli, yatarken vücudun üst tarafı hafif yüksek tutulmalıdır. Göbek deliğinden kasık kemiğine kadar oluşan kahverengi çizgi daha koyulaşarak belirginleşir. Bu çizgi doğumdan sonraki ilk 12 sonuna kadar da belirginliğini korur . Gebelik hormonunun etkisiyle cildinizde lekeler oluşur. Kloazma (gebelik maskesi) adı verilen yüzde oluşan kızarıklıklar artar. Göğüslerin büyümesinden dolayı göğüslerde de çatlaklar oluşabilir.

19 haftalık bebek

Gebeliğin 19. hafasnda bebeğin boyu 22 cm ve kilosu ise 280 grama ulaşır. Bebeğin beslenmesini sağlayan pleasanta önceki haftalara göre daha büyüktür. Bebeğin damak yapısı ve süt dişlerinin taslağı oluşur. Bu haftadan itibaren bebeğin cildi krem kıvamında beyaz renkli bir made ile kaplanır. Bu maddeden az bir miktarda olsa doğumdan sonra bebeğin vücudunda görülebilir. Verniks kazeoza adı verilen bu madde bebeği amniotik sıvıda oluşabilcek sorunlara karşı korur. Bebeğin ısı dengesini sağlayan yağ bezleri birikmeye devam eder. Erkek bebekte testis ve kız bebekte rahim görülür. Bu hafta içerisinde bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlar.

Gebelikte reflüye ne iyi gelir?

Gebeliğin ortalarına doğru yaklaşıldığında en sık rastlanan rahatsızlıkların başında reflü gelir. Reflüyü önlemek için az ve sık sık yemek yenilmeli, bol su tüketilmelidir. Bebek doğduğunda hamilelik boyunca aldığınız kiloların çoğundan kurtulmuş olacağınız için gebelik döneminde diyet yapılmamalıdır. Hamile bir kadın günde 2500 kalori alması gereklidir.

Ayrıca hamilelik boyunca yolculuk yapmanız durumunda mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız. Havayolu şirketleri 36. haftaya kadar uçma izni verir. Ancak riskli durumlarda doktorunuz tarafında onay belgesi alınması gerekebilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1630 defa okundu.

Benzer kadın haberleri