Hamileliğin 18. haftası
Sponsorlu bağlantı
Özellikle anne adayları için heyecan verici bir durum olan bebeğin hareketlerini hissetmektir. Bu hafta belirgin bir şekilde bebeğinizin karnınızdaki hareketini hissedebilirsiniz. Bebeğin baş, kol ve bacaklarını germesi, vücudunu döndürmesi ve tekme atması hissedilebilir. Bebek saatte 8-40 arasında hareket yapar. Sadece güçlü hareketler anne tarafından hissedilir. Bebek anne karnında ortalama 20 dakika ile 2 saat arasında uyur. Uyku halinde olduğu bu sürelerde hareket etmez. Eğer bebeğin hareketlerini hissetmiyorsanız, bebeğin durumunu öğrenmek için mutlaka doktorunuzdan bilgi alın.

Hamlelikte tansiyon düşüklüğü

Kan damarlarında gevşeme olması ve bebeğe kan akımının daha fazla gitmesinden dolayı tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bu tansiyon düşüklüğünü daha çok ani yapılan hareketlerde daha fazla hissedebilirsiniz. Bununla birlikte baş dönmesi ve bayılma görülebilir. Bilinç kaybı görülmediği sürece bu durum normaldir. Ayrıca karnınızın büyümesi ve kilo alımı nedeniyle denge kaybı sorunu yaşanabilir. Eklem, kaslardaki liflerde gevşeme olması ve tansiyonunda düşmesiyle birlikte görülen bu denge kaybı sonucunda düşmeler görülebilir. Düşerek bebeğin darbe almasını önlemek için mutlaka dikkatli olunmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

18. hafta sonunda bebeğin durumu

18. haftada bebekler ellerini sıkça açıp kapar. Kol ve ayaklarını esnetir. Erkek bebeklerde prostat gelişimi bu haftadan itibaren gelişmeye başlar. Kız bebeklerde rahim ve kordon tüpleri oluşur. Mekonyum adı verilen bebeğin bağırsaklarında ilk dışkı oluşur. Bu haftalarda bebeğin teni incedir ve kan damarları görülür. Bebek annenin kalp atışını ve kordondaki kan akım seslerini duyar. Duyma organı gelişimini tamaladığından dışardaki seslerden rahatsız olabilir. Tat alma duyusu gelişir. Esner, kaşlarını çatar, gözlerini kısar. Yuttuğu amnio suyu nedeniyle hıçkırabilir. Gözleri oldukça büyüktür. 18. haftada bebeğin boyu 20 cm kilosu ise 210 gr civarındadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1527 defa okundu.

Benzer kadın haberleri