Hamileliğin 17. haftası
Sponsorlu bağlantı
Bebeğinizin hızla kilo almaya başladığı bu hafta siz de 2-3 kilo alabilirsiniz. Rahim göbek deliğine kadar ulaşır. Her anne adayının karın büyüklüğü aynı olmayabilir. Bunun nedeni mide ve bağırsakta oluşan gazların yaptığı şişkinlikler ve karın bölgesindeki cildin ince ve sıkı olmasıdır. Kalça ve bacaklar genişler. Daha fazla terleyebilirsiniz. Karnın gerilmesinden dolayı ağrı hissedilebilir. Ayrıca göğüsler süt salgıladığından hızla büyür. Vajina kendisini yenilediğinden eski salgıları dışarı atar. Bu nedenle beyaz ya da sarı renkte görülen kokusuz ve şeffaf olan vajinal akıntılarda artış görülebilir ve doğumdan sonra ortadan kaybolur. Koyu yeşil ve kahverengi akıntılar görüledüğünde ise rahim ağzında bir sorun olduğundan mutlaka doktora gidilmelidir. Ayrıca gebelik kesesinin yırtılması sonucu amnion sıvısının su gibi akması durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeğin durumu

17. haftada bebek boyu 18 cm kilosu ise 150 gr civarındadır. Bebeğin kalp atışları hızlıdır ve 30 litre kan pompalar. Cilt altındaki yağ depoları oluşur. Emme, yutma ve göz kırma refleksleri belirgindir. Bebeğin yumuşak kıkırdakları sertleşerek kemik yapısına dönüşür. Bebeğin kemikleri kalsiyumu depoladığından bolca kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir. Göbek kordonu kalınlaşır. Bebeğin ayak izi oluşur. Saç, kirpik ve tırnakları görülebilir. Bu haftalarda bebeğin karaciğeri kan üretimine başlar.

Amniosentez testi neden yapılır?

11-14. haftada yapılan ikili test ve 16-20. haftada yapılan üçlü test sonuçlarına göre bebekte down sendromu ve diğer kromozom bozukluğu riskinin yüksek çıkması üzerine amniosentez testi yaptırılmalıdır. Bebeğin içinde yüzdüğü amnio adı verlen sıvıdan örnek alma işlemidir Amniosentez. Perinatolog tarafından yapılan bu işlemde bebeğe ait hücreler incelenerek kesin tanı konulur. Amniosentez testi ile bebeğin sağlık durumu hakkında kesin sonuçlar elde edilebilir. Bu test aynı zamanda insanı tanıma testi olarak bilinir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1384 defa okundu.

Benzer kadın haberleri