Hamileliğin 16. haftası
Sponsorlu bağlantı
Hamileliğin 16. haftasında en sık rastlanan sorunlardan biri cilt lekeleridir. Özellikle güneşe mağruz kalan yerlerde görülen bu cilt lekeri doğumdan sonra kaybolur. Damarlarınızdaki kan miktarı 16. haftada en yüksek seviyeye ulaşır. Bu artıştan dolayı burun kanaması ve burun tıkanıklığı görülür. Bu soruna karşı yapılması gereken en önemli şey sıkça C vitamini tüketmektir. Kan hacmindeki bu artış kan dolaşımını yavaşlatabilir. El bilek ve ayaklarda ödem oluşur. Bu nedenle aynı pozisyonda yarım saatten fazla yatılmamalı ve sırt üstü yerine yan yatılmalıdır. Yan yatmak kan basıncını düzenler ve ödem oluşumunu azaltır. Karındaki amnion suyunun miktarı artar. Bazı anneler bebeğin hareketini hissedebileceği gibi bazıları ise bağırsaktaki gazı ya da karındaki seğirmeyi bebeğin hareketi zannedebilir. Bu dönemde bacaklarınızın arkalarında kılcal damarlar belirginleşir. Gebelikte artan oksijen sağlama miktarından dolayı nefes darlığı ve nefes nefese kalma sorunları yaşanabilir. Ayrıca alerjik durumlar görülebilir.

Down sendromu

Genetik bozukluk, düzensizlik veya farklılık sonucunda kişinin 21. kromozom çiftinde fazladan kromozom bulunması durumudur. Down sendromu, bireyin zihinsel ve fiziksel gelişiminde yapısal bozukluklara neden olur. Fiziksel gelişimin yetersiz veya dengesiz olması, öğrenmede zorluk ve algı bozukluğu gibi şikayetlerine neden olur. Down sendromu gebelik sırasında (bebek henüz anne karnındayken) ya da doğumdan sonraki ilk aylarda tanımlanabilmektedir. İstatistiklere göre, her yeni doğan 1000 çocuktan birinde down sendromu gözlemlenmektedir.

Down sendromu teşhisi için test yaptırın

Gebeliğin 16. ve 20. haftalarında yapılan down sendromu testi bebeğinizde nöral tüp defekti ve down sendromu riskinin olup olmadığını belirlemesi açısından oldukça önemlidir. Ultrasonda bebeğin baş çeresininin ölçülmesi ve anneden yapılan kan testinin karşılaştırılması ile yapılan bu üçlü tarama testi bebeğin down sendromu olma ihtimalini belirler. Şüheli durumlarda Amniyosentez ve CVS (koryonik villus biyopsi, kordon vüllüs testi) testleri ile kesin teşhis yapılır.

Bebeğin durumu

16. haftada bebeğin rahim içindeki hareketi oldukça hızlıdır. Bebeğin bacak boyu kol boyundan daha uzundur. Bebeğin kemik ve kas yapısı güçlendiğinden bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz. Ayrıca el ve ayak tırnakları oluşmuş, gözleri birbirine doğru yakınlaşmıştır. Sinir ve dolaşım sistemi çalışmaktadır. Ultrasonda kaş çatma ve göz kırpma hareketleri gözlemlenebilir. Pesanta ve bebek boyu eşittir. Anneye göre 2 kat daha hızlı kalbi attığı için günde yaklaşık 10 kg kan pompalar. Bebeğin boyu 17 cm ve kilosu 100 gr civarındadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1383 defa okundu.

Benzer kadın haberleri