Hamileliğin 15. haftası
Sponsorlu bağlantı
Dışardan bakıldığında hamile olduğunuzun anlaşıldığı 15. haftada karnınıza dokunduğunuzda bir top şeklinde şişlik hissedersiniz. Bu haftada ultrasonda bebeğinizin hareketlerini görebilir ve probun açısını değiştirerek farklı açılardan görüntüsünü izleyebilirsiniz. Ultrason görüntülerinden bebeğin karın çevresi ölçümü, üst bacak kemiği ölçümü, şakaklar arası mesafe ve baş çevresi ölçüsü yapılmaktadır. Bu haftada anne adayında burun tıkanıklığı ve burun kanamasına neden olan damarlardaki kan hacmi 2 katına çıkar ve bebeğin ihtiyacı olan kanı karşılar. Midede yanma artar. Kalp atışlarınız hızlanır. Diş ve diş etleri hassaslaşır. Bacaklarınızda varis oluşur.

Gebelikte ilaç kullanımı

Hamilelik döneminde görülen alerjik durumlara karşı doktora danışmadan bilinçsizce ilaç kullanımı hem bebek hem de sizin sağlınız açısından oldukça zararlıdır. Toz, hayvan ya da besinlere karşı alerjniz varsa mutlaka bir alerji testi yaptırın ve bu ortamlardan uzak durun.

15. haftada anne karnındaki bebeğin durumu

15. hafta itibariyle bebeğin kemik ve kas dokusu sertleşerek sağlamlaşır. Cildi ince ve hassas olduğundan cildinde damarlar görülür. 26. Haftaya kadar devam eden lanugo adı verlen ipeksi tüyle oluşur. Bebeğin tat alma ve işitme duyusu gelişmiştir. Ayrıca karın boşluğunun içinde yüzdüğü amnion adında ki sıvıyı yuttuğu için hıçkırabilir. Ultrasonda bebeğin cinsiyeti netleşir. Artık bu haftalarda bebeğin cinsiyeti daha rahat belli olur ve cinsiyet tespitindeki hata oranı düşüktür. Bu haftalarda bebeğin boyu ortalama 12 cm ve kilosu 74 gr civarındadır.

Hamileyken spor yapılır mı?

Evet, hamileyken hafif egzersizlerin hiç bir sakıncası yoktur. Hatta hamilelik döneminin rahat geçmesi ve doğumun kolay gerçekleşmesi açısından spor ve basit egzersiz hareketlerinin yapılması önemlidir. Annenin ruhsal olarak daha sakin hissetmesini sağlar. Bu nedenle doğru nefes alıp verme, meditasyon ve yoga yapılabilir. Plates, basit egzersiz hareketleri, yürüyüş ve yüzme bacaklarda oluşan krampları hafifletir, kas ve bel ağrılarını geçirmeye yardımcı olur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1513 defa okundu.

Benzer kadın haberleri