Hamileliğin 14. haftası
Sponsorlu bağlantı
Bulantı, yorgunluk hissi ve uyku hali azaldığından anne eski enerjisini geri kazanır. Gebelik hormonunun en üst seviyeye ulaştığı 14. haftada en çok bel ve sırt ağrıları görülmektedir. Progesteron hormonunun etkisiyle düz kaslar gevşer böylece kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca büyüyen rahim bağırsak üzerine baskı yaptığından ağrılar görülebilir. Daha sık idrara çıkılır. Ve tansiyonunuz düşebilir. Östrojen hormonuna bağlı olarak karın, basen ve bacaklarda damarlar ortaya çıkabilir. Özellkle beyaz tenli kadınlarda daha sık görülen bu durum doğumdan sonra azalır.

Gebelikte cinsel ilişki

Anne adayındaki hormonların yükselmesiyle cinsel dürtüler fazlalaşabilir. Doktor tarafından yasaklanmadığı sürece gebeliğin son ayına kadar cinsel ilişkiye girilebilir.

14 haftalık bebek

14. Hafta itibariyle Doppler cihazı yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Solunum kasları güçlenir. Ve boynu uzar. El ve ayaklarını hareket ettirir ve baş parmağını emebilir. Bebeklerin böbrekleri idrar üretir. Troid hormonu çalışır. Bebeğin parmak izi oluşur. Saçları ve ince tüyleri tüm vücudunu kaplar. Erkek bebekte prostat gelişirken kız bebekte yumurtalık gelişir. Bu haftalarda bebeğin cinsel organları neredeyse tamamen oluşmuştur.

Eğer bebek cinsiyetini gizlemiyorsa İyi bir ultrason cihazı ile bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkündür. Bazı durumlarda bebeğin konumundan dolayı cinsiyetini tespit etmek zor olabilir. Ayrıca, bu haftalarda tespit edilen bebek cinsiyetinin yanılma payı vardır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1531 defa okundu.

Benzer kadın haberleri