Hamileliğin 13. haftası
Sponsorlu bağlantı
Halk arasında hamileliğin 'balayı ayları' olarak da bilinen 2. trimester yani 2. üç aylık dönemi gebeliğin en rahat geçtiği dönemdir. Bu haftalarda şikayetleriniz azalacaktır. Rahmin hızla büyüdüğü 13. haftada karın zarı gerilir ve özellikle sağ kasıkta ağrılar görülür. Karnınızın büyümeye başlamasından dolayı çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar karşı genelde badem yağı ve kakao yağının kullanılması tavsiye edilir. Bulantı ve kusma ortadan kalkar ancak mide yanması ve baş ağrıları devam eder. Cildinizde sivilce ve lekeler oluşabilir.

13 haftalık bebek

Bebeğin yüzü gelişerek göz, kulak ve burun delikleri normal şekilde oluşuyor ve yüzü insan yüzüne benzemeye başlıyor. Bebeğin karacigeri safra üretir. Ayrıca bebeğin pankreasında kan şekerinin dengelenmesini sağlayan insülin hormonu da üretilmeye başlar. Bebek solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırır. Ses telleri tamamen gelişir. 13. haftada bebeğinizin boyu 9 cm ve kilosu 18 gr'dır.

Hamileliğin 13. haftasında neler yapmalıyım?

Bebeğin ve annenin en önemili ihtiyacı olan demir tüketimine dikkat edilmelidir. Düşük kilolu bebek ve erken doğuma neden olan demir eksikliğini gidermek için doktorunuzun önerdiği ilaçları almalı ve demir içeren besinler tüketmelisiniz. Demir minerali ile birlikte demirin emilimini sağlayan C vitamininin birlikte tüketilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca 2-3 litre su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1419 defa okundu.

Benzer kadın haberleri