Hamileliğin 11. haftası
Sponsorlu bağlantı
Anne adayı, 11. haftadan itibaren bünye ve beden yapınıza bağlı olarak haftada 450 gr kilo almaya başlar. Vücudun su tutma eğiliminde olduğundan bu haftalarda aşırı tuzlu yiyecekler tüketmemeye özen gösterin. Hormonların hızlı çalışmasından dolayı saçlar ve tırnaklar daha hızlı uzayabilir. Hormonal hızlanmadan kaynaklanan baş ağırıları bel ve sırt bölgesinde sertleşmeden dolayı ağrılar hissedilebilir. Uyku halindeyken ayak bölgesinde kramp girebilir. Kramplanmayı önlemek için ayaklarınızın altına yastık koyabilir ve kramp refleksi başladığında ayaklarınızı yukarı doğru kaldırmak kramp acısını dindirdiğini unutmayın. Oturma konumundayken mutlaka bel bölgesinin boşlukta kalmaması için yastık ile desteklenmelidir. Yere doğru eğilirken bacakların dizlerinden bükerek eğilmeye özen gösterin.

11 haftalık bebeğin gelişimi

Bebek büyüdükçe hareketleri daha da belirginleşir. Bebeğin kafa bölgesi hızlı gelişiminden dolayı vucüduna göre çok büyüktür. Ancak bu haftadan sonra kafa yapısındaki büyüme yavaşlayacak ve normal görümünü almaya başlayacaktır. Bebeğin iç organları fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar. 11. haftada dış genital organı gelişmiş olmasına rağmen henüz ultrasonda görünemeyeceğinden, bebeğin cinsiyeti belirlenemez. Bu haftalarda bebeğin kemikleri güçlenir, diş etleri oluşur, saç ve tırnakları büyümeye başlar. Fetus dönemindeki en hızlı gelişim olan bu haftada, bebek kendi vücuduna dokunarak kendini tanımaya başlar. Bebeğin boyu ortalama 4 cm ve kilosu 8 gr'dır.

İkili tarama (zeka) testi

İkili tarama testi olarak bilinen zeka testi hamilelik döneminin 11. ve 14. haftaları arasında mutlaka yaptırmalısınız. Ultrasonda bebeğin ense kalınlığı ölçülür ve kan değerleri belirlenerek down sendromuna yakalanma riski belirlenmektedir.

Hamileliğin 11. haftasında nasıl beslenilmelidir?

İştahınızın açılıp kilo artışının yaşandığı bu dönemde kalsiyum, potasyum ve Omega-3 içeren besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. Bebeğin ve anne adayının kemik yapısının hassas olduğu için kalsiyum içeren besinler bolca tüketilmelidir. Ayrıca muz, incir, kuru üzüm ve kuru kayısı gibi potasyum içeren besinler vücutta oluşan krampları azalttığı için gün içerisinde bol miktarda tüketilmelidir. Pastorize süt ve deniz ürünleri de bu haftalarda tüketilecekler listesinde yer almalıdır. Alkol, sigara, ağır yağlı kızarmalar ve fast food türü besinlerden kesinlike uzak durulmalıdır.

Hamilelikte spor

Anne adayının doğumu daha kolay gerçekleştirmesini ve doğumdan sonraki kilolarından hızla kurtulabilmesi için hamilelik döneminde spor yapmak çok önemlidir. Bu haftada vücudunuzda oluşan kramplar, bel ve sırt ağrıları, baş ağrıları ve vücudun şişmesine karşı yapılabilecek en ideal spor yüzme ve yürüyüştür. Her gün 1 saat yürüyüş yapmak aynı zamanda tüm stresinizi alacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1592 defa okundu.

Benzer kadın haberleri