Hamileliğin 10. haftası
Sponsorlu bağlantı
Bebeğin emriyo döneminden çıkıp fetus olarak adlandırılan fetal dönem 10. hafta itibariyle başlar. Artık anne adayları için en tehlikeli dönemler bitmiştir. Sabahları bulantı, kusma, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyetlik, kabızlık, midede yanma, ekşime, halsizlik ve yorgunluk hisleriniz hala devam edecektir.

Bu haftada kan basıncının %50 oranında artmasından dolayı göğüs ve bacaklarda toplar damarlar şişebilir. Hamileliğin bu döneminde diş etlerinde şişmeler oluşabilir. Hem kendinizin hem de bebeğinizin kemik yapısını güçlendirmek için mutlaka flor içeren besinler tüketmelisiniz.

Hem bebeğin büyümesinden dolayı hem de hamilelik kilolarını almaya başladığınız bu haftada karın ve bel bölgelerinde büyümeler başlar. Bu dönemden itibaren dark kıyafetleri tercih etmemelisiniz.

Hamilelik kiloları!

En çok merak edilen sorulardan biriside hamilelik döneminde kadınların kaç kilo aldığıdır. Bu genellikle hamilelik öncesindeki kilonuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bünyeden bünyeye farklılık olsa da genellikle hamilelik öncesi dönemlerdeki kilo değeri ile alınan kilo değeri ters orantılıdır. İstatistiksel verilere göre, gebelik öncesi zayıf olanlar 15-29 kg, normal kilolular 12-17 kg, kilolu kişiler ise 7.5-12.5 kg ve çoğul (ikiz, üçüz...) gebelik yapacak olanlar ise 12-25 kg aldığı söylenebilir.

10. haftada bebeğin durumu

Bebeğin tüm organlarının oluştuğu 10. haftada artık doğal görünümüne kavuşmaktadır. Hamileliğinizin 10. haftasında bebeğin ortalama boyu 3-4 cm ve kilosu 5-6 gr'dır. Bebeklerin alın bölgesi ve beyin ilk gelişme gösteren organlar olduğundan ultrasondaki görüntüsünde kafa büyüklüğü boyunun yarısı kadardır. Artık, böbrek, karaciğer, bağısak ve beyni oluşmuştur. Bebek, amnion suyunu yutarak nefes alıp verme refleksini yerine getirir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1796 defa okundu.

Benzer kadın haberleri