Hamileliğin 1. haftası
Sponsorlu bağlantı
Adet tarihinin ilk gününden itibaren 10. ve 16. günlerde cinsel birliktelik olunmuşsa gebe kalma ihtimali oldukça yüksek olan dönemdir. Tüm kadınların, hayatındaki en heyecanlı dönemlerini geçirdiği hamilelik, bebeğin anne karnındaki 40 haftalık gelişim sürecidir. Çoğu kadın, döllenmenin gerçekleştiği ilk günden itibaren gebelik haftasını hesaplamaktadır.

Oysa yumurtanın ne zaman spermle birleştiği bilinmediğinden, doğum uzmanları bu süreci son adetin ilk gününden başlayarak hesaplamaktadır. Bebeğin anne karnında bedensel ve ruhsal olarak gelişim süreci (genellikle) 280 gün, yani 40 hafta olarak kabul edilir.

Bebeğin, döllenme ve rahme yerleşme süreci 3 hafta sürmektedir. Bu nedenle 4 haftadan önce kesin gebelik tespiti mümkün değildir. Anne adayındaki ve bebekteki değişimler ancak 4. haftadan itibaren ultrason cihazlarıyla gözlemlenebilir. Hamilelik, trimester adı verilen 3'er aylık dönemlerden oluşur. Hamile olup olmadığınızı adet tarihinden 1-2 gün önce kanda Beta-Hcg hormon testi ile ya da adet gecikmesi olduktan sonra idrar testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Gebelik öncesi neler yapılmalıdır?


Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için sigara, alkol ve uyuturucu etkisi veren ilaç veya maddelerden uzak durulmalıdır. Beslenmeye özen gösterilmeli ve folik asit takviyesi alınmalıdır. Folik asit, koyu yeşil yapraklı taze sebzelerde, tahıl ve kuru baklagillerde bolca bulunur.

Folik asit eksikliğinde düşük yapma, erken doğum ve bebeğin gelişimini tam tamamlayamaması gibi sorunlar görülebilir. Bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığı için hamilelik öncesinde ve hamilelik başlangıcından itibaren ilk 3 ay boyunca folik asit kullanımı oldukça önemlidir.

Hamileliğe karar verdiğiniz dönemde, kadın doğum doktoruna başvurarak gebelik öncesinde kullanılması gereken ilaçlar ve gebelik sürecinde yapılması gereken aşılar hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1730 defa okundu.

Benzer kadın haberleri