Gebelikte sigara kullanımının bebeğe zararları
Sponsorlu bağlantı
Kalıtsal hastalıkların dışında anne adayı beslenme düzenine dikkat ederse ve sigara ve alkolden uzak durursa, yeni doğacak bebek de gayet sağlıklı olarak dünyaya gelir. Gebelikte sigara kullanan bir anne bebeğini bile bile geri dönüşü olmayan hastalıklara sürükleyecek ve belki de sakat doğmasına neden olacaktır.

Sigaradan uzak durun!

Annenin yediği tüm besinler bebek kordonu yoluyla bebeğe ulaşmakta ve bebek bu şekilde beslenmektedir. Gebelikte sigara kullanımı durumunda sigaranın içerisindeki tüm zararlı maddeler zift, nikotin ve daha onlarca zararlı zehir, anne ile birlikte bebeğe geçecektir.

Sigaradaki karbonmomoksit maddesi bebeğin gelişmekte olan hücrelerine zarar verir ve gelişim durur. Nikotin ise damarları büzerek anne rahmine giden kanda azalmalara neden olur ve bebeğe yeterince kan pompalanamaz. Çok sigara içen bir anne erken doğuma yol açabilir. Sigara kullanımı lohusalık dönemindeki sütün azalmasına neden olur ve sütteki C vitamininde azalmalar meydana gelir. Bu ve bunun gibi onlarca zarardan bahsedebiliriz. Ayrıca bebeğin sakat doğma olasılığı da çok yüksek olacaktır.
 

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1609 defa okundu.

Benzer kadın haberleri