Erken hamilelik belirtileri nelerdir?
Sponsorlu bağlantı
Özellikle planlı bir şekilde bebek bekleyenler, vücuttaki her değişikliği gebelik belirtisi olarak düşünebilir. Erken gebelik belirtilerinin sıklığı, süresi, şiddeti her kadında farklıdır. Hamilelik boyunca yaşanan değişimlerde her kadında farklı bir şekilde gözlemlenir. Hamilelik belirtileri regl (adet) öncesi dönemde yaşanan ruhsal ve bedensel değişikliklere çok benzerdir. Kadınlarda sıkça görülen gebelik belirtilerinden bir ya da bir kaçına sahip olduğunuzu düşündüğünüzde daha net cevap alabilmenin en iyi yolu gebelik testi yaptırmaktır. Bu sayede en doğru ve kesin cevabı alabilirsiniz.

Bayanların en merak ettiği soru ise gebelik belirtilerinin ne zaman ortaya çıktığıdır. Gebelik belirtileri genellikle ilk haftalarda anlaşılmaz. Ortalama olarak gebelik belirtileri gebeliğin 3. veya 4. haftalarında görülmeye başlar. Gebeliğin birinci ve ikinci haftalarında henüz döllenme tam olarak gerçekleşmediğinden gebeliği belirtiler yoluyla anlamak mümkün değildir.

İlk gebelik belirtisi: Adet geçikmesi

Gebeliğin en erken ve en belirgin belirtisi adet geçikmesidir. Genellikle gebelik döneminde adet dönemi 1-2 hafta kadar geç gerçekleşir ve adet gecikmesinden önceki gebelik belirtileri psikolojik olabilir. Bazen gebelik dönemi başlangıcında az miktarda kanama olsa da gebelik şüphenizin olduğu bir dönemde adet gecikmesi yaşıyorsanız şüphelerinizde doğruluk payı var demektir. Hemen bir uzmana görünerek hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Göğüs hassasiyeti

Adet gecikmesi belirtisinden sonra gebelik teşhisinin koyulabileceği ve en sık rastlanan belirtilerinden biri de göğüslerin hassaslaşmasıdır. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu hassasiyet belirtileri göğüslerde şişlik ve acıya neden olur. Genellikle göğüs uçları koyulaşır, duyarlılığı artar.

Yorgunluk ve sürekli kendini halsiz hissetme

Normal şartlarda uyku halinden çok çabuk ayılan biriyseniz ve günden güne sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız bu değişimi gebeliğe bağlayabilirsiniz. Genellikle gün içinde sık sık uyuma ihtiyacı duyabilirsiniz. Spor ve gündelik işlerinizi yaparken herzamankinden daha çabuk yoruluyorsanız, kendinizi bitkin ve halsiz hissediyorsanız şüphelerinizden emin olmak için uzman yardımı alabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Yukarıdaki gebelik belirtilerinden adet gecikmesi veya göğüs hassasiyeti belirtisinin (yorgunluk hissi psikolojik olabilir) kendinizde olduğunu düşünüyorsanı ve böbreklerinizden rahatsızlık olmamasına rağmen son zamanlarda sık sık idrar ihtiyacınız geliyorsa büyük sürprize şimdiden hazırlıklı olun. Gebelik nedeniyle büyümeye başlayan rahim, idrar torbası üzerine baskı yaptığından daha fazla idrara çıkılır. Gebelik boyunca devam edecek olan bu durum yakınlarınız tarafından farkedilebilir.

Bulantı ve kusma

Özellikle sabahları görülen şiddetli bulantılar gün boyunca da devam edebilir. Yemek yerken ya da kokulara karşı hassasiyetin sonucunda da mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1937 defa okundu.

Benzer kadın haberleri