Down sendromu nedir?
Sponsorlu bağlantı
Sağlıklı bir insanın vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden 23 tanesi babadan gelmekte iken down sendromlu bir kişinin 21. kromozom sayısı 2 yerine 3 adet olmaktadır. Trisomy olarak bilinen bu durumda toplam kromozom sayısı 46 yerine 47 olmaktadır. Genetik bir farklılık olan bu durum hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucunda bir kromozomun fazladan oluşmasıyla meydana gelir.

Down sendromu (DS) nedenleri

Günümüzde down sendromuna neden olan tek risk faktörünün hamilelik yaşı olduğu bilinmektedir. 35 yaş üstü hamileliklerde, genç yaştaki hamileliklere oranla daha fazla görülmektedir. Yaş ilerledikçe down sendromu risk de artmaktadır.

Down sendromunda fiziksel özellikler nelerdir?

Down sendromu olan kişilerde genellikle çekik gözler, basık burun, kalın ense, kıvrık serçe parmak, kısa parmaklar, ayak baş parmağının daha açık olması, kilolu olma ve kısa boylu olması gibi fiziksel özellikler görülmektedir.
Down sendromlu bebekler hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha yavaş büyürler. Başlarını tutmakta zorlanırlar. İleri yaşlarda kilo alma problemi yaşarlar. Kas gevşekliği sorunu yaşadıklarından doğdukları andan itibaren bir fizyoterapisten destek alınması önemlidir.

Down sendromu çeşitleri

  1. Trisomy 21 : Down sendromunun %95'ini oluşturan bu tipte yanlış hücre bölünmesi sonucunda 47 kromozomun oluşmasıyla meydana gelir.
  2. Translokasyon: Down sendromunun %5'ini oluşturan bu tipte ise 21. kromozomun bir parçasının koparak başka bir kromozoma yapışması sonucunda meydana gelir. Kişi adet olarak 46 genetik olarak 47 kromozoma sahiptir.
  3. Mozaik: Down sendromunun %2-%5'ini oluşturan bu tipte bazı hücreler 46 bazı hücreler 47 kromozom taşımaktadır.

Down sendromu olan kişiler neler yapabilir?

Sağlıklı kişiler gibi her türlü duyguyu yaşayabilen bu kişilere yeterli ve doğru bir eğitim verildiğinde üniversite okuyabilir ve bir işte çalışabilirler. Fizyoterapi, dil terapi ve alternatif terapiler sayesinde sağlıklı bir insan kadar her işi yapabilir. Cinsel kimliğe sahip olan bu kişiler ergenlik bunalımı yaşayabilir, aşık olabilir, gülüp ağlayabilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3108 defa okundu.

Benzer kadın haberleri