Doğum sonrası cilt bakımı
Sponsorlu bağlantı
Hamilelik, anne adaylarını hem fiziksel hem de ruhsal olarak değiştiren bir dönemdir. Gebelik döneminde vücutta artan östrojen hormonu, progesteron hormonu ve bebeğin karın içerisinde büyümesi ciltte birçok değişikliği de beraberinde getiriyor.

Kadınlarda gebelik döneminde yüz, boyun, meme başı ve karın duvarlarında kara lekeler oluşur. Doğum lekeleri diye adlandırılan bu lekeler doğum sonrasında genellikle kaybolur. Fakat bazen bu lekeler kalıcıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde karın, kol ve bacaklarda kilo alımı nedeniyle görülen çatlaklar, estetik görünümü bozduğu için sizi rahatsız edebilir. Başlangıçta kırmızı ve mor renkte olan bu çatlaklar daha sonra bayaza dönüşür. Esmer tenli bayanlarda daha fazla dikkat çeken bu lekelerden evde hazırlayıp cildinize uygulayacağınız doğal kürler sayesinde kurtulmak mümkündür.

Kuru cilt bakımı

Kuru cilde sahip olan anneler doğum öncesi ve sonrasında ciltte tahrişler görülebilir. Karın ve bacaklarda çatlaklar daha fazla görülür. Bu nedenle piyasada satılan alfa hidroksi asit ve retinoik asit içeren cildi yenileyen nemlendiriciler kullanabilirler. Ayrıca doğal mineral yağlar, besleyici vitaminler ve üre içermeyen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ayrıca zeytinyağı, badem yağı ve susam yağı ile cildinize masaj yaptığınızda cilde nemlilik verebilir ve çatlakların oluşumunu önleyebilirsiniz.

Yağlı cilt bakımı

Yağlı cilde sahip olan kadınlar ise elma sirkesi ve limon suyunu karıştırarak bir pamuk yardımıyla silerek cilt üzerindeki yağ tabakasından arındırabilirsiniz. Ciltteki gözeneklerin yağ ile dolması sonucu oluşan sivilce ve aknelerin kurumasını sağlayan bu karışım sayesinde daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Doğum çatlaklarına kesin çözüm

Birer çay kaşığı badem yağı, kakao yağı, zeytin yağı, gliserin yağı, keten yağı, melisa yağı, kantoron yağı, kayısı yağı ve çörek otu yağını karıştırdıktan sonra karın ve basen bölgesinde oluşan çatlaklara masaj yaparak sürün. Bir ay boyunca aralıksız uygulamanız halinde doğum çatlaklarından arınabilirsiniz.

Gebelik lekelerini temizleyen kür

Birer çay kaşığı tarçın ve zencefili bir yumurtanın akı ile karıştırarak lekeli bölgelere masaj yaparak yedirin. Haftada 3 defa uyguladığınızda hamilelikte oluşan cilt lekelerinden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrası yüz maskesi

Bir fincana 3 yaprak olmak üzere hatmi çiçeğini demledikten sonra yüzünüze pamuk yardımıyla sürün. Geceleri ise 2-3 çileği ezerek yüzünüzde gezdirin. Cildi temizleyen bu uygulama ile parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3919 defa okundu.

Benzer kadın haberleri