Bebek maması alırken nelere dikkat edilmeli?
Sponsorlu bağlantı
İsmi henüz açıklanmayan bazı ünlü bebek mamalarında GDO tespit edilmesi ciddi tehlike arz ediyor. Herkesin sorduğu "hangi bebek mamalarının GDO'lu olduğu" sorusu henüz resmi olarak yanıtlanmadı. Bu durum, anne ve babaları büyük bir endişeye düşürdüğü gibi, piyasada satılan bebek mamalarının sağlıklı olup olmadığı konusunda daha detaylı incelemeye sürüklemektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bebek mamalarında bulunan GDO'nun, bebeklerin sağlığını tehdit ettiğini belirtiyor. GDO tespit edilen bebek mamalarının piyasadan toplanmasını karar alan bakanlık anne ve babaları da bilinçli olmaları konuda uyarıyor. Her ne kadar GDO içeren bebek mamalarının piyasadan toplandığı söylense de yine de dikkatAnneler, babalar lütfen GDO'yu hafife almayın.

GDO'nun zararları neler?

Bir canlıdan alınan genlerin, bazı özellikleri değiştirilerek başka bir canlıya nakledilmesine Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar denir. Böylelikle doğada olmayan farklı türde bir canlı türemekte ve bu organizma kendinden türeyen canlı dahil olmak üzere diğer canlıların sağlığını tehlike altına almaktadır. İlk olarak domates, mısır, soya gibi bitkisel ürünler üzerinde denenen bu işlem günümüzde hızla çoğaldı. GDO'nun bebek mamalarında tespit edilmesi, gelecek nesillerin sağlıksız birer birey olacağını gözler önüne seriyor.

GDO hangi hastalıklara yol açar?

GDO içeren bir besin tüketen kişi ciddi alerjilere, sindirim sistemi hastalıklarına, kalp ve böbrek yetmezliğine, hormonal dengenin bozulmasına, zeka geriliğine, büyüme ve gelişmede yavaşlamaya, kanser hücrelerinin çoğalmasına kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu organizma bulaştığı her canlıyı büyük tehlikeye sürüklemektedir. Toprak, meyve, sebze, insan ve hayvanların sağlığını tehlike altına alan GDO, kapitalist düzenin bir parçası olarak mutfağımıza hatta bebeklerimizin mama kaplarına kadar geldi. Lütfen, GDO'lu ürünleri her ne şartta olursa olsun tüketmeyin, tükettirmeyin.

Bebek maması alırken dikkat!

Anne sütünden başka hiç bir yerde olmayan Alfa-laktalbumin, zeka-beynin ve sinir sisteminin gelişmesi açısından oldukça önemli. Alfa-laktalbumin, bebeğin ruh halini (psikoloji) sakinleştirdiği için daha huzurlu ve sakin uyumasını sağlıyor. Bu nedenle bebek mamasının içeriğinde mutlaka bulunması gereken özelliklerin başında geliyor. Mamada bulunan yağ ve protein miktarının da anne sütüne yakın miktarda olması gereklidir. Bebeğine süt veremeyen ya da yetersiz sütü olan anneler için en ideal mama Alfa-laktalbumin içeren mamalardır. Besleyici değeri yüksek olan bu mama ile bebeğin hem karnı doyar hem de sağlıklı beslenir.

Whey proteini

Anne sütünde %60-%80 oranında değişen Whey proteini hazmı en kolay ve en kaliteli protein türüdür. Bu nedenle uzmanlar bebeğin ilk 6-12 ayında anne sütünün devamlılığının önemli olduğunu belirtiyor. Ancak çeşitli nedenlerle bebeğine anne sütü veremeyenler aldıkları bebek mamalarının içeriğinde %60 oranında Whey proteini olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca içerdiği karbonhidratın %100 laktoz olmasına ve nişasta, şeker ve tatlandırıcı olamamasına dikkat edilmelidir.

Mama içeriğindeki şeker oranı

Bazı paket bebek mamalarının içinde bulunan şeker, suni tatlandırıcılar ve gıda boyaları bebek sağlığı açısından tehlike saçıyor. Yüksek miktarda şeker içeren mamalar demir eksikliği, kansızlık, gizli bağırsak kanamalarına neden olmaktadır. Ayrıca şeker içeren hazır mamalar bebeğin anne sütünü erkenden bırakmasına neden olmaktadır.

Ambalaj ve son kullanma tarihi

Günümüzde klinik ve teknolojik ortamlarda üretilen bebek maması paketlerinin ise yırtılmış, hasar görmüş, patlamış olmamasına dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihine önem verilmeli ve paketin üzerinde belirtilen koşullara uygun bir şekilde saklanmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 5331 defa okundu.

Benzer kadın haberleri