Amniyosentez nedir? Neden yapılır?
Sponsorlu bağlantı
Amniyosentez testi, hamilelik sırasında ikili test, üçlü test ve dörtlü testlerden birinde riskli bir durum görüldüğünde başvurulan bir yöntemdir. Doğum öncesinde anne karnında (fetüs içinde) bulunan bebekten alınan sıvı ile bebeğin kromozom anomolisinin incelenir ve tespit edilen riskli (hastalık, kalıtsal sorunlar gibi) durumlar için önlem alınır. Özellikle genetik olarak riskli kişiler, geç yaşta anne olanlar ve tarama testlerinden elde edilen sonuçlarda risk altında olan kişilerin mutlaka Amniyosentez testi yaptırması gerekmektedir.

Amniyosentez (AS) nasıl yapılır?

Gebeliğin 10. haftasından itibaren salgılanan amniyo sıvısı, bebeğin rahim iç duvarlarına dokunmasını ve kordon sıkışmasını önlemeye yaramaktadır. Bebeğin kromozomlarını daha yakından inceleme fırsatı veren amniyosentez uygulaması hamileliğin 16. haftasından itibaren yapılmaktadır. Enjektör yardımıyla anne karnında bulunan bu amniyon (amnion) sıvısından bir miktar alınır. Amnion sıvısının ilk 0.5'lik kısmı atılır ve geriye kalan sıvı oda sıcaklığında saklanarak incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Amniyosentez ne işe yarar?

Amniyosentez testi; bebeğin kromozom anomolisin incelenmesinde (sitogenetik tanı), metabolik hastalıkların tanısında, bebekteki nöral tüp defektlerinin tanısında, anne ve babada kan uyuşmazlığı varsa bebeğin bu durumdan etkilenme derecesini ölçmede, bebeğin akcigerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamada, fosfatidil gliseron miktarının belirlenmesinde, tek gen hastalıklarını belirlenmesinde ve pohidramnios (amnion sıvısının fazla olmasını) belirlemede kullanılır.

Amniyosentez kimlere yapılır?

  • 35 yaş üstü anne adaylarına,
  • Anne adayı daha önce kromozom bozukluğu yaşayan bir çocuk doğurmuşsa,
  • Anne ya da babada kromozom bozukluğu bulunuyorsa,
  • Yakın akrabalarda down sendromu olan varsa,
  • Anne ve babada kalıtsal bir hastalık varsa,
  • İkili, üçü ve dörtlü test sonuçlarında bir risk bulunuyorsa,
  • Çiftlerde kan uyuşmazlığı varsa,
  • Anne adayı düşük doğum yapmışsa mutlaka amniyosentez testi yapılmalıdır.

Amniyosentezin riskleri nelerdir?

Ultrasyonun olmadığı dönemlerde körlemesine yapılan amniyosentez sonucunda enjektöre sıvı gelmemesi nedeniyle karna defalarca kez iğnenin batırılması sonucunda bebeğin ölme riski yükseliyordu. Ancak günümüzde ultrasyon yardımıyla sadece bir defa iğne batırıldığından riskli bir durum yoktur. Ultrasyonda iğnenin batırıldığı yer görüldüğü için bebeğe zarar verilmemiş olur. Ancak cilt altı ve rahim içinde delik açıldığından amnion sıvısındaki bütünlük bozulmuş olur. Bu nedenle düşük riski artar. Ancak bu risk %1 oranındadır. Anne adayı amniyosentez sonrasındaki ilk 24 saati rahat geçirmişse düşük riski bulunmamaktadır.

Çoğul gebelikte amniyosentez uygulanır mı?

Çoğul gebelikte de rahatlıkla uygulanabilir. Amniyosentez testinin doğru sonuçlar vermesi için bebek sayısı kadar numune alınır. Hiçbir riskin bulunmadığı bu test sayesinde ilerde bebeğin yaşayabileceği muhtemel hastalıkların ve rahatsızlıkların önüne geçilmiş olunur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3540 defa okundu.

Benzer kadın haberleri