9 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Dünyalar tatlısı bebeğiniz artık tam anlamıyla emeklemeye başlamıştır. Vücudunun her yerini rahatça kontrol eder ve tutunarak ayağa kalkabilir. Basit sözcükleri anlayarak karşılık verir. Yüksek sesten korkmaya başlar ve bağırış olduğunda korkusunu ağlayarak dile getirir. Dokuzuncu ayında kendi başına kalkarak yürümek isteyecektir ve bu yürüyüşlerde ona destek olmalı güç vermelisiniz.

Değişiklikler ve Bakım

Yanındaki insanların ruh halinden etkilenir ve ağlayan birini gördüğünde duygulanarak gözleri dolar. Onu hep takdir etmenizi ve ilginizin hep onun üzerinde olmasını arzular. Uyku zamanını netleştirebilmek için, uyku saatlerinde onunla oyunlar oynamayın ve yatağına götürün. Oyuncağını kolay bir yere saklayarak onun bulmasını sağlayabilirsiniz ve sonrasında mutluluğunuzu hissettirin. Ona masallar okumaya devam edin ve onunla her şeyi konuşun.

Her düştüğünde yardımına koşmadan kendisinin kalkmasını sağlayın ve her ağladığında yanına gitmeyin. Çevresinde ulaşabileceği tehlikeli eşyalar olmasın. Mesela ilaçları ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin. Tehlikeli yerleri ona öğretin. Örneğin sıcak fırına yaklaşıyorsa, sıcak olduğunu yaklaşmaması gerektiğini ona hissettirin. Dokuzuncu ayında aşısı yoktur. Ancak yaptırmanız gereken aylık doktor kontrolünüzü ihmal etmeyin. 

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3363 defa okundu.

Benzer kadın haberleri