8 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Sekizinci ayında gördüğü her şeye olan ilgisi artacaktır. Artık tuttuğu eşyaları ağzına götürme yerine incelemeye başlayacaktır. Bebeğiniz artık iyice hareketlenmiştir ve çekmecelerinizi açabilir. Kesici eşyaları bu bölmelere koymayın. Hatta çekmeceleri güvenli hale getirmek için çekmece kilitlerinden kullanın.

Emeklemesi hızlanır ve istediğinde hiç yardım almadan kendi kendine oturabilir. Başkalarıyla zaman geçirmekten hoşlanan bebeğiniz anneye iyice düşkünleşmiştir. Annesi yanından ayrılacak diye korkuları oluşur ve annesi evden çıkarken arkasından ağlar. Annesini başkalarından kıskanır ve annesine herhangi biri yakın ilgi gösterdiğinde dikkat çekmek için hemen ağlamaya başlar.

Bu aylarda kelimeleri hecelemek için kendini zorlar. Çevresinde duyduğu sözcükleri kendince tekrar etme isteği daha fazla artacaktır. Az olasılık olsa dahi, belki de bebek ilk konuşmasını sekizinci ayda başarabilir.

Bebeklerde kişilik gelişimi

Bebeğiniz artık ne istediğini bilir ve etrafına karşı pür dikkattir. Emeklerken karşısına çıktığınızda size sinirlenecek ve karşı gelecektir. Kendine özgü bir yeme stili vardır ve kendi menüsünü kendi belirleyecek, ona istemediği şeyleri zor yedirir hale geleceksiniz. Ayak ve bacak egzersizi için bebeğinizi ayağa kaldırarak şarkılara dansla ve ritimle eşlik etmesini sağlayın. Gerekirse onunla birlikte emekleyin ve o sizi geçtikçe onu över hareketlerde bulunun.

Eğer yeni bir besin deneyecekseniz ona bu besini mutlaka karnı açken verin. Kemirmesi için az pişmiş sebzeler, meyve ve bisküviler verin. Portakal suyu içirebilir ve domatesi ezerek yedirebilirsiniz.

8 aylık bebeğin aşı takvimi

Sekizinci ayında yapılacak olan hepatit-B aşısını ve eğer bu aya kadar yapılmamışsa 3. pönomokok aşısı yaptırılmalıdır. Doktor kontrolleri her ay olduğu gibi bu ayda da devam ettirilmelidir. 

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1544 defa okundu.

Benzer kadın haberleri