7 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Bebeğiniz bu ayda değişik emekleme sitilleri deneyecektir. Kollar üzerinde dik duramasa da sürünecek ve emekleyecektir. Ayaklarının üzerinde durmaya çalışır. Parmakları artık iyice hareketlenmiştir ve kavradığı eşyayı tutmaya çalışır. Eline geçirdiği nesneleri ağzına götürür veya çevreye fırlatır. Bebeğinize zarar verecek bir şeye yaklaştığı anda onu uyarın. Bu aylarda artık bebeğinize uyarıcı tepkiler vermeye başlamalısınız. Onu korkutmadan “hayır” kelimesiyle uyarın. Uyarı esnasında veya hemen sonrasında sakın gülmeyin. Gülme durumunda bunun bir oyun olduğunu sanacak ve tehlikeli oyununu sürdürecektir.

Yedinci ayında duyduğu sesleri taklit etmeye başlar ve sosyal olmaya çalışır. Konuşmalarınıza cevap vermeye çalışır ve ortamdaki konuşmaları sakince dinler. Meraklıdır, her şeyi merak eder ve ne olduğunu öğrenmeye çalışır.

Yanınızdan bir süreliğine ayrılsa da korkarak geriye döner ve yanınızda kendini güvende hisseder. Bebeğinizin yanından ayrılırken biraz işinizin olduğunu ve hemen geleceğinizi söyleyin. Yanında olmadığınız zamanlarda bebek parkına koyarak güvenliğini sağlayın. Bebeğinize artık masal kitapları ve bebek fotoğraflarından oluşan bebek kitapları alabilirsiniz. Ona masal okuyun ve okurken de sayfalara ilgisini çekin. Ayna karşısında ona kendisini gösterin ve kim olduğunu sorun.

Bebeğin ilk diş çıkarması

Yedinci ayında bebeğiniz için artık katı mamalara geçme zamanı gelmiştir. Önüne ekmek kabuğu koyup, kendi kendine yemesini sağlayabilirsiniz. Diş çıkarma işlemi başladığı için ekmekle dişlerini de kaşıyacaktır. Genellikle bebekler 7. ayda veya en geç 10-13. aylarında ilk dişini çıkarmaya başlar.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2062 defa okundu.

Benzer kadın haberleri