6 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Bebeğiniz altıncı ayda artık her yöne dönmeye ve hareketlenmeye başlamıştır. Artık sürünüp emeklemeye başlayan bebeğiniz, kısa süreli oturmalar yapabilir. Bebeğinizi oturtmaya çalıştığınızda mutlaka çevresini yastık veya güvenli olabilecek diğer nesneler destekleyin. Ellerini rahatça kullanabilir ve düşürdüğü oyuncağı almaya çalışır. Zekası artık hızla gelişmeye başlamıştır ve istediği bir şeye kavuşmak için minik kafasında planlar yapar. Elleriyle beslenmeye çalışır ve daha çok yiyeceklerle oyun oynamayı tercih eder.
 
Konuşmaya başlamasa bile basit sözcüklerin ne anlama geldiğini anlar. Bebeğinize bol bol şarkı söyleyin ve onunla birlikte ellerinizi çırparak tempo tutun. Ona söylediğiniz sözcükler hep yumuşacık ifadeli olsun. 6 aylık bebekler genellikle sesleri taklit etmeye çalışır. Söylediğiniz basit sözcükleri kendince tekrar etmeye çalışır. Bu kelime haznesini şimdiden geliştirmek için gerçekten etkili bir egzersiz olacaktır. Beraber zaman geçirmeye çalışın. Karnının üzerine yatırın ve emeklemesini teşvik edin ve oturmasını desteklemek adına etrafına yumuşak yastıklar koyun.

6 aylık bebeklere katı besinler yedirilmeli mi?

Bebeğinize artık katı besinler verebilirsiniz. Katı besinleri ezerek yumuşak hale getirip yedirebilirsiniz. Altı aylık bebekler tatlılarla sebzelerle ve meyve sularıyla tanıştırılmaya başlanmalıdır. Ancak anne sütüne kesinlikle devam edin. Bebeğinizin bulunduğu ortamları güvenli hale getirin. Uzanabileceği prizleri kapayın ve ona zarar verebilecek nesneleri ulaşabileceği yerden kaldırın.

6 aylık bebeğin doktor kontrolleri

Altıncı ayda da doktor kontrollerini her ay düzenli olarak yaptırmaya devam edin ve 3. karma aşısını yaptırmayı unutmayın.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2012 defa okundu.

Benzer kadın haberleri