5 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Beşinci ayında bebeğiniz annesinin sesini işittiğinde ağlamayı keser ve sesinize tepki verir. Onunla ilgilendiğinizde değişik sesler çıkararak size cevap verir. Duyduklarını ve gördüklerini taklit etmeye çalışır. Elinden sevdiği bir oyuncağı aldığınızda veya yabancı birini gördüğünde ağlayabilir. Bebeğinizi diğer bebeklerle tanıştırmaya başlayın ve aralarında iletişim kurmalarına izin verin. Zaman zaman karşısına ayna koyarak kendisini tanıması için fırsatlar tanıyın.
 
Bu ayda yavaş yavaş yer değiştirmeye ve emeklemeye hazırlık yapmaya başlar ve yatağına yatırdığınızda onu yatağın farklı bir bölmesinde bulabilirsiniz. 5 aylık bebekler bilinçli olarak hareketlenmeye başlar. Bebeğinizin ortamını güvenli hale getirmeye başlamanın zamanı gelmiş demektir. Yatağının üzerinde asılı duran müzikli dönenceleri yetişemeyeceği uzaklığa koyun veya kaldırın. Çünkü uzanıp eline alabilme riski vardır.

Bebeğin kilo artışı bu dönemde yavaşlar

Bu ayda artık doğduğunda olduğu kilonun iki katına gelmiştir ve kilo alımı yavaşlayacaktır. Beslenme zamanı geldiğini anlar. Bu zamanlarda gülümsemeye başlar ve ani heyecanlanmadan dolayı istemsiz hareketlerde bulunabilir. Beslenmesinde yine anne sütünüzü kullanın ve eğer yetmiyorsa hazır mama verin. Doktorunuz anne sütü dışında katı besinlere geçmenizi söylediyse, vereceğiniz her besini tek tek ve en fazla iki kaşık olarak verin. Bazen 5 aylık bebekler hazır mamalara isteksiz yaklaşabilir. Mamayı ağzıyla geri itekleme ve kusma belirtileri mamayı beğenmediğine işaret olabilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1486 defa okundu.

Benzer kadın haberleri