4 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Dördüncü ayını dolduran bebeklerin görme duyusu çok iyi gelişir ve tüm renkleri ayırt edebilir. Bağırdığınızda ağlayacak, sevdiğinizde ise gülümseyecektir. Etrafına koyduğunuz bir destekle artık oturabilir ve başını dik tutabilir. Dudaklarını şapırdatmaya başlar ve dudaklarıyla o sevimli somurtma ifadesini yapmaya başlar. Dördüncü ayında bebek, kaka yapmadığı sürece artık tüm gece boyunca uyuyacaktır.

Bebeklerde ilk dişin çıkması

İlk dişini çıkarmaya hazırlanan bebeğinizin parmak koordinasyonu gelişmiştir ve ellerini kullanabilmektedir. Diş çıkarma sancılı bir süreç olduğundan bu aylarda sık sık ağlamaya başlayacaktır. Diş çıkarma sürecinde görülen rahatsızlıklar şunlardır:
  • Ellerinin sürekli ağzında olmasından dolayı ağzın aşırı sulanması
  • Ellerinin yeterli olmadığı durumlarda diş etlerini kaşımak için eşyaları ısırması ve ağzına sokmaya çalışması
  • Mutsuzluk, huzursuzluk ve nedensiz ağlama krizleri
  • Meme emmeyi reddetmek
  • Biberonun ucundaki memeyi ısırarak tahrip etmek veya biberonu reddetmek
  • Diş etlerinde ağrının kulağa ve yanağa vurması halinde kulağını çekmesi ve elleriyle yanaklarını ovalaması
  • Ateşlenme ve ishal durumu

Bebeğinizle oynayın!

Çocuğunuzla birlikte oyun oynayabilmek için zaman ayırın ve ona tutup kavrayacağı oyuncakları verin. Ona ayıracağınız her zaman gelişimine katkıda bulunacaktır. Banyo sırasında suda oynayabileceği oyuncaklardan da çok hoşlanacaktır. Oyun oynarken bir şeyi başardığında onu sevin ve okşayın, motive olacaktır. Güvenilir oyuncaklar edinin ve küçük parçalı olanlardan kaçının. Diş çıkarmaya başlayan bebeğiniz için diş kaşıyıcılar alın ve kaşıyıcıların temizliğine önem gösterin.

4 aylık bebeğin beslenmesi

Bebeğiniz acıktığını iyice belli edecektir ve beslenme saatlerinizi düzene koyabilirsiniz. Anne sütüyle besliyorsanız, yine bu şekilde devam edin. İsteğe bağlı olarak zaman zaman hafif yiyecekleri parmak ucunuzla bebeğinize tattırın. Reddettiği yiyecekleri kesinlikle zorlamayın. Zorla yedirdiğiniz besinlerin kokusunu ilerleyen zamanlarda hatırladığında bu yiyeceklerden uzak durabilir.

4 aylık bebeğin aşı takvimi

1. ve 3. aylarda uygulanan aşıların ikinci dozları 4 aylık bebeğe uygulanmalıdır. Bu aylardaki aşıları ihmal etmeyin. Genellikle dört aylık bebekler için önerilen aşılar şöyledir:
  • DTacB-IPV-Hib/5 karma aşısı
  • KPA 13/pnomökök (zatürree) aşısı
  • Rotavirüs (ishal) aşısı

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3137 defa okundu.

Benzer kadın haberleri