3 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Üçüncü ayına giren minik yavrunuz artık mimikleriyle ve çıkardığı seslerle dış dünya ile ilişkisini geliştirmeye başlamıştır. Yalnız bırakılmayı istemeyen bebeğiniz, ilgi bekler ve yanında olmadığınızda bunu ağlayarak protesto eder. Yüzükoyun yatırdığınızda dirseklerinden aldığı destekle artık başını kaldırabiliyordur. Gece uykuları artık daha uzundur ve beslenmeden sekiz saat uyumaya başlayacaktır. Üçüncü ayda görme duyusu iyice gelişmiştir ve renkleri, nesneleri ayırt etmeye başlamıştır.

3 aylık bebek çevresinde olup bitenleri algılamaya başlar

Bebeğinize şarkı söyleyin, müzik dinletin ve ona olan sevginizi mutlaka belirtin. Bebekler artık seçim yapmaya başlayacaktır ve hoşlanmadığı müziklerde ilgisiz davranacak, hoşlandığı müziklerde ise gülmeye başlayacak veya henüz hareket kabiliyeti tam gelişmemiş olsa da ritim tutmaya çalışacaktır. Yutma riski taşımayacak oyuncakları ve farklı nesneleri ona gösterin ve dokunarak tanımasını sağlayın.
 
Onu övecek sözleri söylemeyi alışkanlık haline getirin ve mutlaka ismiyle hitap edin. Unutmayın ki, sevgiyle büyüyen bir bebeğin ruh sağlığı gelişimi mükemmel olacaktır. Bebeğiniz eğer küçük bir sepette uyuyorsa ona bebek karyolası alın ve alacağınız karyolanın kenarları mutlaka yüksek olsun. Anne sütü ile beslemeye devam edin. Sütünüz yetmiyorsa sadece hazır mama verebileceğinizi unutmayın.

3 aylık bebeğin aşı takvimi

Üçüncü ayda bebeğinizin rutin doktor kontrollerini yaptırırken, eğer ikinci ayda yaptırılmamışsa birinci BCG (verem) aşını ve birinci pnömokok (zatürree) aşısını yaptırmayı da ihmal etmeyin.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1440 defa okundu.

Benzer kadın haberleri