14 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Ondördüncü ayda bebeğinizin hareketleri artmış ve iştahı azalmıştır. Zayıflayabilir ve bu durumdan endişe etmemelisiniz. Yemeğini kendi yemek isteyecektir ve elleriyle yemekten zevk alacaktır. Ona müdahale etmeyin. Bu ayda bebeğinizin korkuları başlayabilir. Hiç korkmadığı saç kurutma makinesinin sesinden korkabilir. Bu gibi durumlarda makinenin çalışmadığı zamanlarda, makineye dokunmasına izin verin.

Bebeğin azı dişleri çıkıyor

Azı dişleri bu aylarda çıkacaktır ve huzursuz olabilir. Dişlerini kaşıyabilmesi için diş halkaları alabilirsiniz ve doktorunuzdan ağrılarını dindirmek için merhem isteyebilirsiniz. Ondördüncü ayda bebeğiniz artık yardımsız bir şekilde ayakta durup, iyi yürüyebilir. Üç dört kelime ederek dileğini size anlatabilir.

14 aylık bebek için oyunlar

Ona kağıt kalem verin ve renkli boyalar alarak istediği şekilleri çizebilmesini sağlayın. Resimli kitaplar ilgisini çekecektir. Onları dilediği gibi boyamasına izin verin. Bazı eşyaları getirip, götürmesini isteyin. Oyuncaklarını yere attıysa toplamasını isteyebilirsiniz. Size yardım ettiğini hissettiği için çok mutlu olacaktır. Giden birini gördüğünde arkasından ‘’bay bay’’ kelimesini kullanmaya başlayacaktır.

Bu dönemde belki de sorduğunuz her şeye hayır diyecektir. Çok sevdiği sütü içer misin, diye sorduğunuzda yine hayır diyecektir. Böyle zamanlarda ona sütünü vermeyin ve hayır dememesi gerektiğini öğretin. Bebeğiniz 18. ayına gelene kadar herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1828 defa okundu.

Benzer kadın haberleri