13 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Bu ayda bebeğinizin gece uykuları bölünebilir. Çünkü rüya görmeye başlamıştır ve gördüğü şeylerden etkilenebilir. Onüçüncü ayında bebek anneye daha bağlı hale gelecektir. Dışarıya çıkacağınızı anladığı andan itibaren ağlayabilir ve genelde bu durum 18. Aya kadar devam eder. Çevresine karşı merakı artar. Herhangi bir eşyaya dokunduğunda ne olacağını merak eder ve yaptığı bu işi defalarca tekrar etmeyi ister.

Onüçüncü ayında kendi kendine oturup kalkabilir ve yürüyebilir. Çevresindeki eşyalara dokunarak gezebilir. Basamakları emekleyerek çıkabilir. Herhangi bir şeyi istediğinde ağlamadan istemeyi öğrenir. El çırparak ve dans ederek duyduğu müziklere eşlik eder.

Bebeklerde ilk adım başlangıcı

Bu aylarda bebeğin gelişiminde bazı farklılıklar hissedebilirsiniz. Kilo alımı yavaşlayacaktır ve zayıfladığını hissedebilirsiniz. Bebeklerin çoğu bu dönemde tam olarak yürüyemez. Bu durum endişe edecek bir durum değildir ve bazı bebeklerde 18. aya kadar yürüme görülmeyebilir. Yine de bu durumdan endişe duyuyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. Diş çıkarma dönemindedir ve arka arkaya diş çıkarabilir. İştahı eskisi gibi olmayabilir ve yemek seçecektir. Yemesi konusunda baskı yapmamaya çalışın. Siz ona sağlığına faydalı yiyecekler sunun ve ne kadar yiyeceğine o karar versin. Acıktığında yiyecektir. Bu ayda bebeğinizin aşısı bulunmamaktadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1350 defa okundu.

Benzer kadın haberleri