12 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Bebeğiniz artık ilk yaşını doldurmuştur. Bebeğiniz etrafı keşfetmek için gördüğü nesnelere tırmanmaya çalışacaktır. Onikinci ayında basit sözcükleri söylemeye başlamıştır ve uyku saatleri geldiğinde size tepki verecektir, sabırlı olun. Oyuncaklarının arasında en sevdiği oyuncaklar vardır ve sürekli onlarla oynar. Hatta onlarla konuşur, bazen yaramazlık yaptıklarını düşünerek oyuncaklarına ceza bile verir.

1 yaşındaki bebekte hangi değişimler olur?

Yaşıtı çocuklarla ilgilenmeye başlar. Ancak oyun oynasa da oyuncaklarını paylaşmayı sevmez. Çünkü paylaşma kavramı gelişmemiştir. Artık söylediklerinizden bir anlam çıkarır ve basit ricalarınızı yerine getirir. Sosyal olabilmesi çocuğu olan arkadaşlarınızla bir araya gelin. Birlikte yürüyüşlere çıkın, doğada gezdirin.

Onikinci ayında beslenmesi için, inek sütü vermeye başlayabilirsiniz. Kaşığı eline vererek yemeğini kendisinin yemesini sağlayın ve eğer etrafı kirletiyorsa göz yumun. Bu yaşta bazen yemek seçecektir. Ona saygı duyun ve günde üç öğün yemek yedirmeye çalışın. Unutmayın ki bebeğiniz kendine tarz yeme alışkanlığını kazanacaktır ve doymuyor diye korkmayın. Mutfakta yemek pişirdiğiniz ocağa dikkat edin. Çocuğunuz sıcak yemeklere ulaşamasın. Bu ayda mmr ve suçiçeği aşısını yaptırmayı unutmayın ve rutin tetkiklerini yaptırın.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2106 defa okundu.

Benzer kadın haberleri