11 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Bebeğinizin yaşını doldurmasına bir ay kalmıştır ve gelişimini hızla sürdürmektedir. Onbirinci ayında bebeğiniz büyük küçük farkını ayırt etmeye başlar ve oyuncaklarında küçük oyuncağını büyük olanının içerisine koymaya başlar. Baş parmağını ve işaret parmağını artık mükemmel bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Üzerindeki yeleğini çıkarabileceği gibi, çoraplarını da çıkarabilir. Ayaktayken tutunarak farklı pozisyonları denemeye başlar. Pamaklarının ucunda yükselmeye çalışır ve tek ayak üstünde durabilir.

Bebekteki değişimler

Artık söylediğiniz pek çok kelimeyi anlamaya başlamıştır. Oyuncağının nerede olduğunu sorduğunuzda aranmaya başlar. Doğruyu ve yanlışı anlamaya başlar. Doğru bir şey yaptığınızda övgü beklerken, yanlış bir hareketinizde sinirleneceğinizi anlar ve sakinleşmenizi bekler. Onbirinci ayında bebeğiniz anneye artık iyice bağlanmaya başlamıştır ve evden gideceği zamanlarda huzursuz olur.

Gizli koruyucu olun

Beslenmesine yeni yiyecekler katın ve kendisinin yemesine izin verin. Düştüğü zamanlarda onunla ilgilenin ama olayı abartmayın. Gerekiyorsa kucağınıza alarak sakinleştirin ve sevginizi her zaman gösterin. Bebeğinize nazik olmayı öğretebilirsiniz. "Lütfen" kelimesini sık sık tekrarlayın ve ondan bir şey isterken bu kelimeyi kullanın. Ayak kaslarının gelişebilmesi için evde çıplak dolaştırın ve eğer ayakkabı giydirecekseniz, yumuşak bir ayakkabı seçin ve içerisinde rahat hareket edebilsin.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1305 defa okundu.

Benzer kadın haberleri