10 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
İyice hareketlenen bebeğiniz merdivenlere ve mobilyalara tırmanacaktır. Çekmeceleri boşaltır, çiçeğin topraklarını karıştırarak etrafa saçar ve ev eşyaları ile oynamayı sever. Artık bazı oyuncaklarını sahiplenmiştir ve onları arar. Sizden arkadaşlık ve ilgi bekler. Onuncu ayında bebeğinizin davranışlarında da değişmeler olur. Mimiklerinizi, ses tonunuzu ve söylediklerinizi taklit eder ve yapmaya çalışır. Müzik duyduğunda sallanarak ritme ayak uydurur ve şarkıyı mırıldanır.

Bebek için oyun aktiviteleri

Onuncu ayında artık onun üzerini giydirdiğinizde dışarıya çıkacağını anlayacak ve sevinecektir. Çevresindeki olayları daha iyi kavramaya başlayacaktır. Çeşitli oyunları çocuğunuzla birlikte oynayabilirsiniz.  Boş bir oyuncak kabı alın ve oyuncakları içerisine doldurmasını öğretin. Doldurduğunda tekrar boşaltmayı unutmayın. Herhangi bir oyuncağı arkanıza saklayıp, oyuncağın nerede olduğunu sorun ve bulmasını sağlayın. Ona kitap okumaya devam edin ve bol resimli kitaplar alın. Kitaplarda gördüğü nesneleri ona tanıtın ve yüksek sesle nesnelerin adını söyleyin.

Bebeğinizi sofranıza oturtun ve birlikte yiyin ve büyük taneli yiyeceklere alıştırın. Uyku saatlerinde uyumak istemediğinde taviz vermeyin, ona kitap okuyarak yanında kalarak uyumasına yardımcı olun. Bu ayda yaptırılacak aşısı yoktur. Ancak doktor kontrolünü ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1162 defa okundu.

Benzer kadın haberleri