1 aylık bebek gelişimi ve bakımı
Sponsorlu bağlantı
Yeni doğan bebek, anne ve baba için mutlulukları da beraberinde getirir. Doğan bebeğiniz ilk günlerde neredeyse bütün zamanını uyumakla geçirir ve çevresini tanımaya çalışır. Karnı acıktığında ağzını açarak meme ucunu arar ve genelde emerken yorularak uyur, bir süre sonra uyuyor olsa dahi yeniden emmeye başlar. Emzirme işleminden sonra mutlaka gazını çıkarmanız gerekmektedir.

Anne sütü en iyi besindir!

Bebeğinizi birinci aydan itibaren ilk 6 ay mutlaka sadece anne sütü ile beslemelisiniz. Eğer sütünüzün yeterli olmadığını düşünüyorsanız doktor kontrolünde hazır mama verebilirsiniz. Ancak bu aylarda inek sütü kesinlikle verilmemelidir.

1 aylık bebek günde kaç saat uyur?

1 aylık bebek günde ortalama 17-20 saat uyur. “Bebeğim çok uyuyor” diye endişelenmeyin, henüz çevreye uyum sağlamış değildir, uyanık kaldığı süreler zamanla artacaktır. Arda kalan zamanları ise emme dürtüsüyle karnını doyurmayla ve hareket eden cisimleri algılamayla geçirir. İlk aylarda bebekler ortalama 10-35cm mesafedeki cisimleri fark edebilir. Çevresinde sürekli renkli cisimler bulundurmaya çalışın. Uyanık kaldığı süre içerisinde bu cisimleri algılamaya çalışacak ve bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu aylardaki bebekler bakışlarını tam olarak kontrol edemediğinden gözlerinde kaymalar olabilir, bu durumdan dolayı endişelenmeyin.

Bebekler anne sesini ve kokusunu hisseder

Yapılan araştırmalara göre, bebekler annesinin sesini ve kokusunu kısa sürede öğrenir. İçgüdüsel olarak annesinin sesini duyduğunda başını sağa sola çevirme refleksinde bulunur. Ağladığında bebeğinizi sakinleştirmek için kucağınıza alarak güvende olduğunu hissettirmek için mutlaka bebeğinizle konuşun.
 
İlk aylarda sindirim sisteminin düzensiz çalışmasından ve aşırı süt tüketiminden dolayı bebeğiniz düzensiz olarak 5-6 kez kakasını yapabilir ve pişik oluşmasını engellemek için mutlaka sık sık altını kontrol etmeniz, kirlendiğinde hemen temizlemelisiniz. Uzayan tırnaklarını kesmekten korkmayın. Dışarıya çıkarken bebeğinizi kanguru ile taşıyabilirsiniz, bu pozisyonda rahatsız olmayacaktır.

1 aylık bebeğin aşı takvimi

Güvenilir ve iyi ilişki kurabileceğiniz bir doktor bulun ve doğumdan sonra 2. ve 4. hafta sonlarında kontrollerini yaptırarak, doğduğu anda ilki yapılan hepatit-B aşısının ikincisini yaptırmayı sakın unutmayın.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1457 defa okundu.

Benzer kadın haberleri